Tygodniowy przegląd informacji ISBzdrowie i ISBnews z rynku medycyny i biotech

zestaw buteleczek laboratoryjnych na tacy. butelki przeźroczyste, w środku płyn, pomarańczowe korki

Poniżej przedstawiamy przegląd najważniejszych wiadomości z sektora medycyny i biotechnologii z okresu 22-26 lipca.

RYNEK MEDYCYNY I BIOTECH

E-papierosy: Projekt dotyczący zakazu e-papierosów beznikotynowych dla dzieci i młodzieży do 18. roku życia trafi do Sejmu we wrześniu, zapowiedziała minister zdrowia Izabela Leszczyna. Miałby wejść w życie od 1 stycznia 2025 r.

RYNEK FARMACEUTYCZNY

Rynek farmaceutyczny: Wartość sprzedaży na aptecznym rynku farmaceutycznym wzrosła o 5,9% r/r i wyniosła 4,2 mld zł w czerwcu, wynika z danych PEX.

Recepty: Liczba recept wystawionych w ub.r. wyniosła 495,1 mln, co oznacza wzrost o 8,5% r/r, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). 96,6% recept miało postać elektroniczną, tj. o 0,8% pkt proc. więcej niż w 2022 r.

Kompetencje farmaceutów: Ministerstwo Zdrowia planuje rozszerzenie kompetencji farmaceutów, w tym m.in. wprowadzenie możliwości dodatkowych szczepień w aptekach oraz wystawiania recept kontynuowanych, wynika z wypowiedzi minister zdrowia Izabeli Leszczyny.

Bezpieczeństwo lekowe: Organizacje branżowe w liście przesłanym w lipcu do przedstawicieli rządu podkreśliły, że Polska po raz kolejny nie przeznaczyła środków unijnych z Krajowego Planu Odbudowy ani grantów rządowych na dofinansowanie krajowej produkcji leków. Wydatkowanie środków z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) również odbywa się z pominięciem sektora farmacji i biotechnologii medycznej. Niemal wszystkie projekty związane z rozwojem leków, terapii i metod diagnostycznych nie otrzymują rekomendacji do dofinansowania. Pod apelem podpisali się przedstawiciele Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego – Krajowi Producenci Leków, Polskiego Związku Innowacyjnych Firm Biotechnologii Medycznej BioInMed, Konfederacji Lewiatan, Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, Business Centre Club, a także Związku Przedsiębiorstw i Pracodawców.

ROZWÓJ BIZNESÓW

SDS Optic: Włodzimierz Stasiak został powołany na stanowisko dyrektora finansowego SDS Optic, podała spółka. Głównym zadaniem nowego dyrektora będzie przygotowanie spółki do przejścia na główny parkiet Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, z czym wiązać będzie się m.in. wprowadzenie w Grupie SDS Optic Międzynarodowych Standardów Sprawozdawczości Finansowej (MSSF/MSR).

PRACE B+R, WDROŻENIA, KOMERCJALIZACJE

Synektik: Zawarł umowę z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym w Legnicy, dotyczącą dostawy dwóch angiografów z wyposażeniem dodatkowym oraz rozbudową istniejącej pracowni elektrofizjologii oraz dostawy dwóch aparatów USG, podała spółka. Umowa została zawarta w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego na wartość 9 866 694,44 zł netto. Realizacja dostawy systemów angiografii i aparatów USG nastąpi w terminie do 150 dni od zawarcia umowy.

Medicalgorithmics: Podpisał umowę z Wielospecjalistycznym Szpitalem SPZOZ w Nowej Soli na wykorzystanie technologii VCAST w projekcie badawczym, podała spółka. To pierwszy kontrakt zakładający wdrożenie rozwijanej przez spółkę technologii do bezinwazyjnej diagnostyki choroby wieńcowej wykorzystującej algorytmy AI do automatycznej detekcji i analizy zwężeń naczyń wieńcowych na podstawie danych tomografii komputerowej (TK) serca.

PolTREG: Otrzymał od Europejskiej Agencji Leków (European Medicines Agency, EMA) warunkową autoryzację badania klinicznego II fazy w projekcie PreTreg (cukrzyca przedobjawowa typu 1), podała spółka. Finalna decyzja zostanie przyznana po spełnieniu wskazanych przez EMA warunków, przy czym na obecnym etapie spółka nie identyfikuje istotnych problemów związanych z ich spełnieniem, dodano.

Źródła: depesze ISBnews, serwis ISBzdrowie.pl oraz informacje ze spółek i organizacji