Po tym, jak zarząd giełdy zdecydował we wtorek, by wprowadzić do alternatywnego systemu obrotu na rynku NewConnect akcje zwykłe Advanced Medical Equipment (AME), spółka zapowiedziała, że wystąpi teraz z wnioskiem o wyznaczenie pierwszego dnia notowań akcji.
„AME ma za sobą już kilka rund finansowania prywatnego, w których udało się pozyskać 3,4 mln zł. Debiut na NewConnect ma nie tylko podnieść prestiż spółki, ale również ułatwić pozyskiwanie nowych inwestorów w przyszłości. Na ten moment firma dysponuje 2 mln zł, co powinno wystarczyć na przeprowadzenie badań klinicznych oraz rozpoczęcie produkcji urządzeń” – czytamy w komunikacie.
Po latach badań firma została wydzielona z uczelni jako niezależny podmiot, a w jej rozwój zainwestował giełdowy New Tech Capital. Obecnie zespół AME, składający się z dwóch profesorów i inwestorów z New Tech Capital, posiada obecnie 45% udziałów spółki. Pozostała część znajduje się w rękach prywatnych inwestorów, co stanowi stabilną bazę kapitałową na dalszy rozwój, podkreślono.
Opracowane przez firmę urządzenie – Diabetomat – pozwoli bezinwazyjnie zmierzyć poziom cukru na podstawie wydychanego powietrza i przynieść ulgę milionom pacjentów, podano też w materiale.
„Stan organizmu można ocenić na podstawie wielu parametrów oddechowych. Pracujemy nad urządzeniem, które pozwoli chorym na cukrzycę monitorować poziom cukru bez potrzeby nakłuwania” – powiedział współtwórca i prezes AME prof. Artur Rydosz, cytowany w komunikacie.
Diabetomat jako urządzenie bezinwazyjnego pomiaru cukru ma być dostępny nie tylko w placówkach medycznych, ale także służyć do codziennego użytku w domach pacjentów. Pomysł na nowatorski sposób monitorowania cukrzycy opiera się na analizie związków chemicznych zawartych w wydychanym powietrzu, wyjaśniono.
„Diabetomat, który przeszedł już kluczowe etapy badań rozwojowych, teraz czeka na testy kliniczne i certyfikację. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, urządzenie trafi na rynek w 2026 roku. AME nie zamierza jednak sprzedawać praw do swojego wynalazku po uzyskaniu certyfikacji, jak to miało miejsce w przypadku innych polskich firm technologicznych” – czytamy dalej.
Wprowadzenie Diabetomatu może stanowić przełom dla pacjentów chorych na cukrzycę, oferując nowy, nieinwazyjny sposób monitorowania poziomu cukru we krwi. Sukces tego rozwiązania zależy jednak od wielu czynników – od skuteczności badań klinicznych, przez uzyskanie certyfikacji, aż po reakcję rynku na nowatorski produkt, podsumowano w informacji.
(ISBnews)