MZ zainicjowało Nursing Action. Będziemy zwiększać liczbę pielęgniarek w UE

zdjęcie z konf w Ministerstwie Zdrowia nt. nursing action

„Finalizujemy prace nad (nowelizacją – przy. red) ustawą o zawodzie pielęgniarki i położnej, dzięki której wzmocnimy ich rolę i wprowadzimy zaawansowaną praktykę pielęgniarską. Naszym doświadczeniem chcemy dzielić się z innymi krajami UE, by wspólnie wzmacniać pozycję, godność i szacunek dla przedstawicielek i przedstawicieli tego zawodu” – mówiła podczas inauguracji projektu European Nursing Action – inicjatywy na rzecz pielęgniarek w UE Katarzyna Kacperczyk, wiceminister zdrowia.

„Chcemy nie tylko mówić o finansach, ale też inspirować młodych ludzi do wyboru tego trudnego, lecz niezwykle satysfakcjonującego zawodu. Planujemy uruchomienie nowych mechanizmów wsparcia – mentoring, budowanie liderów w zawodzie pielęgniarki i położnej, a także rozwój kompetencji” – dodawała wiceminister.

UE boryka się ze znacznym niedoborem pielęgniarek, który pogłębia się m.in. z powodu starzenia się społeczeństw. Niedobór ten jest częścią szerszego kryzysu siły roboczej w ochronie zdrowia w całej Europie.

Prognozy wskazują, że do 2030 r. na całym świecie będzie brakować około 18 milionów pracowników ochrony zdrowia, w tym pielęgniarek. Wiele krajów UE zgłasza trudności związane z zatrzymaniem pielęgniarek, co jeszcze bardziej pogłębia tę lukę.

Kadra pielęgniarska w Europie starzeje się. Znaczna liczba pielęgniarek zbliża się do wieku emerytalnego, a do zawodu wchodzi niewielka liczba młodszych zastępców. Ta nierównowaga stanowi dodatkowe obciążenie dla systemów opieki zdrowotnej.

Ponadto pielęgniarki często borykają się z trudnymi warunkami pracy, w tym długimi godzinami pracy, wysokim stosunkiem liczby pacjentów do personelu i napięciem emocjonalnym, szczególnie podczas kryzysów, takich jak COVID-19. Wiele pielęgniarek zgłasza wypalenie zawodowe, co wpływa na wskaźniki retencji.

Projekt „Nursing Action” ma na celu opracowanie rozwiązań w celu zwiększenia liczby pielęgniarek i poprawy ich zatrzymywania w UE. Wykorzystując wiedzę specjalistyczną europejskich stowarzyszeń pielęgniarskich i ich organizacji partnerskich, inicjatywa zaangażuje również decydentów do wdrożenia niezbędnych środków w celu rozwiązania kryzysu związanego z personelem pielęgniarskim.

Współpracując z krajowymi organami ds. zdrowia i stowarzyszeniami pielęgniarskimi w całej Europie, WHO będzie dążyć do utrzymania istniejącej siły roboczej pielęgniarek i rekrutacji większej liczby pracowników, również poprzez zwiększenie atrakcyjności zawodu dla młodszych pokoleń.

W ciągu 36 miesięcy w ramach „Działań Pielęgniarskich” realizowane będą ukierunkowane działania dostosowane do potrzeb poszczególnych państw członkowskich UE. Kluczowe obszary zainteresowania obejmują:

Opracowywanie opartych na dowodach strategii w celu poprawy zatrzymywania i rekrutacji pielęgniarek;
Zwiększenie skali programów mentorskich w celu wsparcia kolejnego pokolenia pielęgniarek;
promowanie środków mających na celu ochronę zdrowia i dobrego samopoczucia pielęgniarek;
Wspieranie krajów we wdrażaniu bezpiecznych praktyk w zakresie obsadzania stanowisk;
Poprawa integracji rozwiązań cyfrowych z przepływami pracy pielęgniarek.

Kapitał na Zdrowie