Google widzi potencjał dla cloud i AI w Polsce m.in. w zdrowiu

Google ocenia, że największy potencjał do wykorzystania usług chmurowych i AI w Polsce znajduje się w sektorach cyberbezpieczeństwa, ochrony zdrowia oraz energetyki, poinformowała country director w Google Cloud Poland Magdalena Dziewguć.

„Polska ze względu na swoje położenie doświadcza znacznie większej liczby ataków niż inne regiony, co przyczyniło się do powstania silnego ekosystemu specjalistów. Naszym celem jest jak najszybsze wsparcie ich działań poprzez podniesienie jakości rozwiązań oraz umożliwienie dostępu do narzędzi sztucznej inteligencji” – powiedziała country director w rozmowie z portalem Business Insider Polska.

„Po drugie – sektor zdrowia. W obliczu niedoboru lekarzy i przestarzałej infrastruktury sztuczna inteligencja może znacząco poprawić zarządzanie zasobami, optymalizować dostęp do usług i redukować koszty, pod warunkiem że polskie firmy i instytucje podejmą pewne kroki” – dodała.

W połowie lutego Polski Fundusz Rozwoju (PFR), Operator Chmury Krajowej (OChK) oraz Google Cloud podpisały list intencyjny o współpracy w zakresie sztucznej inteligencji (AI). Wspólnie opracują strategiczny plan przyspieszonego rozwoju kluczowych sektorów polskiej gospodarki, oparty o zaawansowane wykorzystanie AI.

CEO Sundar Pichai powiedział wówczas podczas briefingu z premierem Donaldem Tuskiem, że Google zakłada, iż dzięki nowemu memorandum w sprawie wykorzystania sztucznej inteligencji w dziedzinie energetyki, cyberbezpieczeństwa oraz innych obszarów przyczyni się do wzrostu polskiego PKB o 8%. Później president i chief investment officer Alphabet i Google Ruth Porat poinformowała, że Google przewiduje zainwestowanie w Polsce „miliardów złotych” i oczekuje ścisłej współpracy z rządem i PFR w celu przyspieszenia wdrażania sztucznej inteligencji w Polsce.

Google poinformował także o dodatkowych grantach w wysokości 5 mln USD z Google.org (czyli filantropijnej jednostki Google), na wsparcie ekosystemu technologicznego m.in. poprzez programy szkoleniowe z zewnętrznymi partnerami. Niezależną od tej kwoty informacją był też ogłoszony cel przeszkolenia przez Google 1 mln osób w Polsce z AI.

(ISBnews)

Kapitał na Zdrowie