PARTNERZY SERWISU

GSK Logo
Novartis
piątek, 23 lutego, 2024
Novartis

Novartis Poland partnerem portalu isbzdrowie.pl.

GSK Logo

GSK partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Ładowanie Wydarzenia

« Wszystkie Wydarzenia

  • To wydarzenie minęło.

XXII Warsztaty dla Dziennikarzy Medycznych, poświęcone endometriozie

27 kwietnia 2023 11:00 - 12:00

Serdecznie zapraszamy na XXII Warsztaty dla Dziennikarzy Medycznych, poświęcone endometriozie – chorobie, na którą może cierpieć nawet milion Polek. Warsztaty odbędą się 27 kwietnia (początek o godz. 11:00) w wersji online. Poprowadzi je dr hab. n. med. Paweł Basta z Kliniki Ginekologii i Onkologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Collegium Medicum. Link wyślę Państwu w przeddzień spotkania.

Endometrioza to choroba, w której błona śluzowa jamy macicy (endometrium) lokalizuje się poza miejscem jej fizjologicznego występowania. Ogniska tej tzw. ektopowej błony śluzowej lokalizują się zwykle w jamie otrzewnowej, jajnikach i jajowodach, szyjce macicy, jelitach i pęcherzu moczowym, ale również w samym mięśniu macicy. Endometrioza, której sztandarowymi objawami są uporczywe bóle w okolicy miednicy i lędźwi oraz obfite miesiączki, ma charakter postępujący i może być przyczyną bezpłodności.

„Niestety, część chorych cierpi w milczeniu, bo nie jest zdiagnozowana. Zmiany endometrialne są trudne do wychwycenia w diagnostyce obrazowej, a objawy często niespecyficzne. Dlatego zdarza się, że pacjentki czekają na prawidłowe rozpoznanie nawet 10 lat” – mówi dr hab. n. med. Paweł Basta i dodaje: – „Choć nowoczesne technologie pozwalają na eliminację patologii w coraz mniej inwazyjny sposób, to endometriozy nie da się wyleczyć całkowicie”.

Jakie zatem propozycje ma dla chorych kobiet współczesna medycyna? Co zrobić, żeby chore na endometriozę były szybciej diagnozowane i żeby wdrożono odpowiednie leczenie? Na te pytania doktor Basta odpowie już 27 kwietnia podczas warsztatów.

Szczegóły

Data:
27 kwietnia 2023
Godzina:
11:00 - 12:00