Rulkiewicz: nawet 6 proc. PKB na zdrowie to za mało

„Cieszymy się, że rząd zdecydował o podwyżce nakładów na zdrowie do 6 proc. PKB, ale to nadal za mało. W dodatku te niewystarczające środki źle wydajemy” – powiedziała Anna Rulkiewicz, wiceprezydent Pracodawców RP, prezes Lux Med podczas sesji otwierającej II Kongres Zdrowia.

Jak podkreślała widać, że pieniędzy jest za mało biorąc chociażby pod uwagę fakt, że już dziś 40 proc. środków jakie są w systemie ochrony zdrowia to wydatki prywatne, z kieszeni Polaków. „Zdecydowanie za dużo wydajemy na leki. Kolejny problem – już dziś prawie całe leczenie u lekarzy specjalistów jest w sektorze prywatnym. To kolejne prywatne pieniądze, które pacjenci wydają z kieszeni, ale one w żadnym przypadku nie wspierają systemu” – tłumaczyła.

A ten z pewnością będzie potrzebował wsparcia, chociażby biorąc pod uwagę już dziś widoczne braki kadrowe zarówno wśród lekarzy jak i pielęgniarek. „Musimy się liczyć z tym, że w najbliższym czasie trzeba będzie znacząco podnieść płace personelu. I to w dużej mierze pochłonie te dodatkowe pieniądze z ustawy 6 proc. PKB” – wyjaśniała Rulkiewicz.

Warto przypomnieć, że w USA na zdrowie wydaje się 18 proc., a średnia w „starej” Europie to 12 proc.

Zbigniew Król, wiceminister zdrowia, podkreślał, że „zadziwiające jest to, iż przy tak niskich nakładach osiągamy tak dobre efekty”.

„Czy my naprawdę wiemy jak zorganizować system? Myślę, że nie. Kierunek, który przyjęło ostatnio Ministerstwo Zdrowia to ten jaki przyjęliśmy w reformowaniu psychiatrii (tworzenie centrów zdrowia psychicznego blisko pacjentów przy jednoczesnej rezygnacji z leczenia szpitalnego – przyp. red.). Czy takie rozwiązania są najlepsze? Po to zorganizowaliśmy ogólnonarodową debatę by się dowiedzieć” – wyjaśniał Król.

W Warszawie trwa właśnie II Kongres Zdrowia Pracodawców RP. Jego patronem medialnym jest ISBzdrowie i ISBnews.