Medicover kupił robota da Vinci

Synektik podpisał z Medicover umowę sprzedaży systemu robotycznego da Vinci®. Robot trafi do wielospecjalistycznego Szpitala Medicover w Warszawie, gdzie będzie wykorzystywany do przeprowadzania zabiegów z zakresu ginekologii, urologii i chirurgii ogólnej.

Synektik dostarczy system wraz z autoryzowanymi narzędziami, a także przeszkoli personel placówki i obejmie urządzenie opieką serwisową.

Da Vinci® produkcji Intuitive Surgical to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, wykorzystywany w operacyjnej terapii szeregu schorzeń, w tym najbardziej rozpowszechnionych chorób nowotworowych. W jego asyście przeprowadza się obecnie ponad 170 typów zabiegów chirurgicznych – przede wszystkim operacje macicy, prostatektomię (usunięcie prostaty) i resekcję jelita grubego, ale również zabiegi w obrębie pęcherza moczowego, nerek, trzustki, płuc czy serca. Co roku wzrasta liczba operacji wykonywanych przez chirurgów z użyciem robota da Vinci®. Według prognoz producenta w 2018 r. na całym świecie przeprowadzonych zostanie ponad 1 mln zabiegów z wykorzystaniem tego systemu.

„Jesteśmy zadowoleni, że Medicover Polska, prowadzący największy prywatny szpital w Polsce, stanie się kolejnym już polskim użytkownikiem da Vinci®. W ramach umowy z Synektik Medicover nie tylko otrzyma najwyższej klasy system chirurgii robotycznej, ale również ma zapewnione m.in. profesjonalne, wielopłaszczyznowe, autoryzowane wsparcie merytoryczne i techniczne w jego użytkowaniu. Wdrożenie technologii da Vinci® pozwala na rewolucję jakościową w terapii szeregu schorzeń, umożliwiając wyjątkowo efektywne, małoinwazyjne przeprowadzenie złożonych zabiegów chirurgicznych i ograniczając do minimum ryzyko powikłań pooperacyjnych. Nawiązanie współpracy między Synektik a Medicover Polska sprawi, że ta nowoczesna technologia stanie się w większym wymiarze dostępna dla polskich pacjentów” – komentuje Cezary Kozanecki, prezes Synektik.

„Naszym celem jest zbudowanie pozycji jednego z najbardziej innowacyjnych ośrodków medycznych w Polsce. Zaawansowana technologia w połączeniu z doświadczeniem naszych specjalistów, zapewniają pacjentom nowoczesny poziom opieki, który przekłada się na skuteczność i szybkość leczenia. Wdrożenie systemu chirurgii robotycznej da Vinci wpisuje się w realizację tej strategii. Zastosowanie przez nas tego rozwiązania w ginekologii, urologii oraz chirurgii zapewni pacjentom jakość unikalną na polskim rynku medycznym” – dodaje Anna Nipanicz-Szałkowska, dyrektor Szpitala Medicover.

Umowa z Medicover Polska jest trzecim zawartym przez Synektik w 2018 r. kontraktem na dostawy systemu da Vinci® do polskiej placówki medycznej. Wcześniej na tę technologię postawiły warszawski Szpital Mazovia oraz Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu. Prezes giełdowej spółki liczy, że liczba robotów pracujących w polskich szpitalach wzrośnie w perspektywie najbliższych 12 miesięcy.
„Uczestniczymy w kolejnym postępowaniu przetargowym na dostawę robota chirurgicznego, a zainteresowanie zakupem da Vinci® wyraża szereg publicznych i prywatnych placówek medycznych. Strategia upowszechniania tej technologii zakłada współpracę z wiodącymi ośrodkami medycznymi w Polsce, które mają doświadczone i wysoce wykwalifikowane zespoły chirurgiczne, i chcą przy wykorzystaniu technologii da Vinci® dokonać w naszym kraju rewolucji robotycznej w zakresie dedykowanych zabiegów chirurgicznych. Nasze dotychczasowe doświadczenia pozwalają nam zakładać, że polski rynek usług medycznych jest w stanie upowszechniać tę technologię” – wyjaśnia Kozanecki.

Synektik powstał w 2001 roku, od sierpnia 2011 roku akcje spółki notowane były na NewConnect, a w październiku 2014 r. zadebiutowały na rynku regulowanym GPW.