E-skierowanie, jak to działa?

W ramach trwającego obecnie pilotażu, Asseco zostało wybrane, jako jeden z czterech dedykowanych dostawców oprogramowania do ich wystawiania oraz realizacji. Spółka umożliwia obecnie obsługę e-skierowań przez Centrum Medyczne w Polanicy Zdroju, Centralny Ośrodek Medycyny Sportowej, Mazowiecki Szpital Bródnowski w Warszawie oraz Szpital Wolski im. dr Ireny Gostyńskiej SPZOZ w Warszawie. We wszystkich tych jednostkach działa system Asseco Medical Management Solutions (AMMS), który jest w pełni gotowy do obsługi elektronicznych skierowań.

Docelowo po wystawieniu przez lekarza e-skierowania, pacjent otrzyma wydruk informacyjny zawierający kod kreskowy. Będzie mógł także wybrać skierowanie w formie elektronicznej, jako SMS lub e-mail zawierające 4-cyfrowy kod weryfikacyjny – PIN (opcje aktywne tylko dla posiadaczy Internetowego Konta Pacjenta). Następnie telefonicznie umówi się na wizytę.

Pozytywne skutki z wprowadzenia e-skierowań odczują też pracownicy placówek medycznych, którzy otrzymają pełne dane pacjentów, dzięki czemu rejestracja będzie odbywać się automatycznie.

Projekt pilotażu, jak i udostępnienia pacjentom e-skierowań odbywa zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia oraz Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Na tym etapie realizacja e-skierowań jest możliwa tylko w miejscowościach, w których znajdują się wybrane placówki medyczne. Z dniem 1 stycznia 2021 r. elektroniczne skierowania będzie można zrealizować na terenie całego kraju.