Marcowa lista refundacyjna jednak rozczarowuje

Wieczorem 27 lutego na stronach Ministerstwa Zdrowia ukazało się obwieszczenie w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na 1 marca 2019 r. Potwierdza ona nasze wcześniejsze doniesienia – wiele leków straciło refundację.

Obwieszczenie jest dostępne: https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-27-lutego-2019-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-marca-2019-r

Ciekawy jest załącznik o zmianach cen detalicznych i dopłat pacjenta, czyli obniżkach leków, zawierający 737 pozycji. Jednak aż w 580 przypadkach obniżka jest symboliczna, bo wynosi mniej niż złotówkę (zmiany są na poziomie kilku groszy). Pozostała setka to obniżki rzędu 1-5 zł.

Znacząca zmiana ceny nastąpiła jedynie w jednym przypadku – leku Filgrastimum stosowanego u chorych poddawanych chemioterapii cytotoksycznej w celu skrócenia czasu trwania neutropenii i zmniejszenia częstości występowania neutropenii przebiegającej z gorączką. Cena spadła o 65 zł.