NIA zbiera podpisy pod petycją w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty

Zdaniem NIA ustawa o zawodzie farmaceuty jest „najważniejszą dla farmaceutów regulacją”. I mimo, iż Zespół ds. Opracowania Projektu Ustawy zakończył swoje prace, a ustawa leży od dwóch tygodni na biurku Ministra Zdrowia, jej los jest niepewny – uważa Naczelna Izba Aptekarska.

„Zależy nam na tym, by ustawa jak najszybciej znalazła się w konsultacjach społecznych i przeszła całą ścieżkę legislacyjną, tym bardziej, że mamy rok wyborczy, a dobrze by było gdyby ustawa została przyjęta przed wyborami. Niestety odkąd odszedł minister Czech nie ma gospodarza tego dokumentu i nie wiemy jakie będą jej losy” – tłumaczy w rozmowie z ISBzdrowie Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej.

„Projekt ten jest gwarantem uporządkowania rynku i środowiska. Jest to akt prawny, który pozwala farmaceutom czuć się i pracować bezpiecznie, określa możliwości, kompetencje i zasady funkcjonowania. Przede wszystkim jednak gwarantuje farmaceutom niezależność, której dzisiaj na wielu płaszczyznach tak bardzo brakuje. Ustawa daje też solidne podstawy do wprowadzenia w Polsce opieki farmaceutycznej w polskich aptekach a także określa rolę farmaceutów w szpitalach. Nad przygotowaniem dokumentu przez wiele miesięcy pracowało całe grono ekspertów reprezentujących wszystkie kierunki i obszary farmacji. Samorząd aptekarski traktował ten projekt jako priorytetowy i dołożył wszelkich starań, aby obrał on obecny kształt” – czytamy w komunikacie.

Dlatego NIA przygotowało petycję skierowaną bezpośrednio do Ministra Zdrowia, pod którą swoje podpisy składać mogą farmaceuci, technicy farmaceutyczni oraz studenci farmacji. Podpisy zbierane będą do 17 lutego.