650 mln zł trafi do szpitali. Przede wszystkim powiatowych

„To dobra wiadomość i dla szpitali i pacjentów. Podnosimy wycenę świadczeń w internie i chirurgii, czyli najpopularniejszych świadczeniach. Do szpitali trafi dodatkowo 650 mln zł, z czego 350 do tych na pierwszym i drugim stopniu referencyjności” – zapowiedział Łukasz Szumowski, minister zdrowia.

Jak wyjaśniał minister wyceny wzrosną o 5 do 15 procent. „To oznacza, że do średniego szpitala powiatowego trafi 1 mln zł więcej” – dodał Szumowski. – „Do tej pory wzrosty nie były tak duże. Czas zacząć podnosić wyceny i to właśnie się dzieje”.

Z kolei Andrzej Jacyna, prezes NFZ, doprecyzowywał, że „5-precentowy wzrost dotyczy wszystkich świadczeń, tylko w niektórych będzie więcej o 15 proc., ale nadal pracujemy nad poszczególnymi grupami JGP”.

„To oznacza, że szpitale dostaną 4 proc. wzrost ryczałtu z wyrównaniem od stycznia. W II połowie roku planujemy kolejne podwyżki wycen, mamy świadomość że koszty ponoszone przez szpitale rosną i trzeba je wyrównać” – tłumaczył Jacyna. – „Na przełomie marca kwietnia wyliczymy ryczałty i wtedy pieniądze trafią do placówek”.

Zmiana wycen dotyczy 308 z 667 grup z katalogu JGP, co oznacza, że obejmie blisko połowę wszystkich świadczeń realizowanych przez szpitale – podkreśla resort zdrowia. Rozporządzenie w tej sprawie ma wejść w życie za dwa tygodnie.

Minister Szumowski zapowiedział też, że planuje nowe regulacje w sprawie opieki długoterminowej – zwiększenie wyceny tych świadczeń oraz stworzenia zachęt do tworzenia tego typu placówek.