Miłkowski: ustawa o zawodzie farmaceuty może do końca roku

„Jest szansa, że ustawa o zawodzie farmaceuty zostanie przyjęta przed wyborami” – mówi ostrożnie Maciej Miłkowski, wieceminister zdrowia. Co jest powodem opóźnienia prac mimo, że dokument jest gotowy? „Nie wiem czy uda się znaleźć finansowanie, raczej jest mała szansa, że to nastąpi w tym roku” – odpowiada wiceminister.

Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej ustawa o zawodzie farmaceuty jest „najważniejszą dla farmaceutów regulacją” i już na początku lutego zaczęła zbierać podpisy pod petycją by przyśpieszyć jej procedowanie.

„Zależy nam na tym, by ustawa jak najszybciej znalazła się w konsultacjach społecznych i przeszła całą ścieżkę legislacyjną, tym bardziej, że mamy rok wyborczy, a dobrze by było gdyby ustawa została przyjęta przed wyborami. Niestety odkąd odszedł minister Czech nie ma gospodarza tego dokumentu i nie wiemy jakie będą jej losy” – tłumaczył w rozmowie z ISBzdrowie Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej.

„Projekt ten jest gwarantem uporządkowania rynku i środowiska. Jest to akt prawny, który pozwala farmaceutom czuć się i pracować bezpiecznie, określa możliwości, kompetencje i zasady funkcjonowania. Przede wszystkim jednak gwarantuje farmaceutom niezależność, której dzisiaj na wielu płaszczyznach tak bardzo brakuje. Ustawa daje też solidne podstawy do wprowadzenia w Polsce opieki farmaceutycznej w polskich aptekach a także określa rolę farmaceutów w szpitalach. Nad przygotowaniem dokumentu przez wiele miesięcy pracowało całe grono ekspertów reprezentujących wszystkie kierunki i obszary farmacji. Samorząd aptekarski traktował ten projekt jako priorytetowy i dołożył wszelkich starań, aby obrał on obecny kształt” – brzmi komunikat NIA.

To pierwsza w historii ustawa o zawodzie farmaceuty, który jako jedyny spośród profesji medycznych nie został uregulowany osobnym aktem prawnym. Jej wprowadzenie umożliwiłoby np. prowadzenie tzw. opieki farmaceutycznej.
„Opieka farmaceutyczna jest możliwa już dzisiaj. To, że się nie rozwija to efekt problemów organizacyjnych i finansowych” – uważa z kolei Miłkowski.

Na przełomie stycznia i lutego br. rozpoczął się pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm. Jego celem jest zebranie wiarygodnych informacji na temat praktycznych aspektów świadczenia usług opieki farmaceutycznej w obecnych realiach. W pilotażu zbierane są dane jakościowe i ilościowe takie jak liczba wykonanych usług w miesiącu, wzrost wiedzy farmaceutów przed i po wdrożeniu, opinia lekarzy na temat wykonywanych usług, rodzaje i liczba wykrytych problemów lekowych oraz liczba interwencji farmaceutów i udzielonych instruktaży. Usługi badane w trakcie pilotażu to: przegląd domowej apteczki, przegląd lekowy, instruktaż obsługi inhalatora i pomiar ciśnienia z farmaceutą. Każdą biorącą udział w pilotażu aptekę reprezentuje 1 lub 2 farmaceutów uczestniczących w szkoleniach i certyfikacji. Po odbyciu szkoleń, zarówno stacjonarnych jak i dostępnych online, apteka otrzymuje narzędzia i materiały wymagane do świadczenia usług oraz wsparcie merytoryczne przez okres trwania pilotażu. Pilotaż potrwa do września 2019 roku, a na jego zakończenie zostanie opracowany podsumowujący raport. Do badania zakwalifikowano 170 aptek, a w szkoleniach bierze udział 290 farmaceutów.