PARTNERZY SERWISU

GSK Logo
Novartis
poniedziałek, 8 czerwca, 2026
Novartis

Novartis Poland partnerem portalu isbzdrowie.pl.

GSK Logo

GSK partnerem portalu isbzdrowie.pl.

Strona główna Medycyna Studentka Paulina Pergoł z nagrodą Królowej Szwecji

Studentka Paulina Pergoł z nagrodą Królowej Szwecji

Paulina Pergoł, studentka I roku pielęgniarstwa na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, została wyróżniona prestiżową nagrodą Queen Silvia Nursing Award (QSNA) za projekt „Listy do przyjaciela”. Zwycięska inicjatywa zakłada systematyczną wymianę korespondencji między pensjonariuszami domów seniora a wolontariuszami. Konkurs rozstrzygnięto w Polsce już po raz trzeci.

„Pomysł na 'Listy do przyjaciela’ zrodził się z mojej obserwacji otoczenia i własnych doświadczeń” – tłumaczy Paulina Pergoł. – „Będąc na wolonariacie w Kolumbii miałam okazję zobaczyć chłopca, który był niezwykle poruszony tradycyjnym listem, który otrzymał od rodziny. Jego wzruszenie przypomniało mi o starszych pacjentach, którymi opiekuję się na co dzień. Dla nich również niewielkie gesty zainteresowania oraz kontakt z drugim człowiekiem są bardzo ważne. To zainspirowało mnie do stworzenia projektu skierowanego do pensjonariuszy domów seniora, którzy zwykle są osobami samotnymi, bez rodziny i przyjaciół. Dzięki wymianie korespondencji z wolontariuszami będą mogli podzielić się swoimi problemami, spostrzeżeniami czy wspomnieniami, dzięki czemu poczują się ważni i docenieni przez młodsze pokolenie”.

Jak wynika z raportu „Sytuacja społeczna osób w wieku 65+”, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia, uczucie osamotnienia jest jednym z najpoważniejszych problemów, którego doświadczają osoby starsze. Aż 3 na 10 seniorów w Polsce doświadcza samotności oraz izolacji. Taki sam odsetek starszych osób deklaruje brak bliskich relacji międzyludzkich.

Konkurs o Nagrodę Pielęgniarską Królowej Sylwii to stypendium ustanowione przez Swedish Care International dla studentów pielęgniarstwa oraz osób będących w trakcie specjalizacji pielęgniarskiej, którym zależy na rozwoju umiejętności oraz zdobywaniu doświadczenia w obszarze pielęgniarstwa geriatrycznego. Główna nagroda obejmuje stypendium w wysokości 25 tys.zł oraz staże u polskich i międzynarodowych partnerów konkursu, którzy są liderami w sektorze ochrony zdrowia. Finaliści konkursu mają również możliwość osobistego odbioru nagrody z rąk Jej Wysokości Królowej Szwecji Sylwii.

Trzecia edycja konkursu została objęta patronatem honorowym Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych. Partnerami konkursu są m.in.: Ambasada Szwecji w Warszawie, Polskie Towarzystwo Gerontologiczne, Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji, Szpital Wolski, Tena, Essity, Medicover, Medicover Senior. Organizatorem konkursu w Polsce jest Fundacja Medicover.