Hoerr: powstały już pierwsze działające prototypy umożliwiające wydrukowanie leków

„Życie to ciągły przepływ i wymiana informacji. Jeżeli nie ma jej przepływu to nie ma życia. To odkrycie pozwoliło nam na komunikowanie się z komórkami używając zrozumiałego dla nich „języka ciała” którego RNA jest nośnikiem” – poinformował Dr Ingmar Hoerr, założyciel CureVac, na specjalnym spotkaniu zorganizowanym dla przedstawicieli ośrodków naukowo-badawczych i medycznych. To jego pierwsza wizyta w Polsce.

Przeprowadzone przez niego eksperymenty wykazały, że RNA, które powszechnie było uważane za bardzo niestabilną biocząsteczkę, może być podawane bezpośrednio do tkanki, po odpowiednim zmodyfikowaniu właściwości biologicznych, jako terapeutyczna szczepionka lub środek zdolny do skutecznej ekspresji genów w białkach, jak również generowania silnej odpowiedzi immunologicznej. Odkrycie to doprowadziło do nowego fundamentalnego zrozumienia RNA w leczeniu chorób i generowaniu odporności profilaktycznej. Wtedy razem ze Steve’em Pascolo i Florianem von der Mülbe, zbudował firmę, która jako pierwsza w na świecie wprowadziła leczenie za pomocą leku mRNA.
„To był bardzo trudny okres dla organizacji takich jak nasza. Byliśmy małą firmą, która dopiero wchodziła na rynek i mało kto o nas słyszał. Potrzebowaliśmy pieniędzy na rozwój naszej idei i wtedy z pomocą przyszły granty naukowe” – powiedział dr Ingmar Hoerr. – „Zgromadzone środki nie pozwalały nam jednak na prowadzenie badań klinicznych. Potrzebowaliśmy 20 mln euro i wtedy pojawiły się dotacje i inwestorzy, bez których nie było by mnie w tym miejscu gdzie jestem ja i moja firma”.

We wrześniu 2015 r. firma CureVac rozpoczęła działalność w Stanach Zjednoczonych w Cambridge, aby dalej rozwijać opracowaną przez siebie technologię platformy mRNA oraz wiele leków i szczepionek mRNA na etapie klinicznym. Do tej pory CureVac zebrał ponad 430 milionów USD z inwestycji kapitałowych. Jej głównymi inwestorami są Boehringer Ingelheim, Eli Lilly, Sanofi Pasteur, Dievini Hopp BioTech holding GmbH & Co. oraz Bill & Melinda Gates Foundation.

„Obecnie nasza firma prowadzi intensywne badania mające na celu opracowanie metody produkcji leków mRNA z zastosowaniem technologii druku 3D. Powstały już pierwsze działające prototypy instalacji umożliwiające wydrukowanie leków” – wyjaśniał dalej dr Hoerr. – „Dzięki temu urządzeniu jesteśmy w stanie skrócić czas produkcji preparatu z 2 miesięcy do około 6 tygodni”.

Wizją doktora jest stworzenie zminiaturyzowanych drukarek mRNA, które mogłyby być wykorzystywane przez lekarzy na całym świecie w gabinetach czy ambulatoriach. Według naukowca możliwe jest opracowanie szczepionki mRNA, która mogłaby być stosowana na przykład w przypadku leczenia choroby Alzheimera jednak trzeba przeprowadzić więcej badań w tym celu.

Dr Ingmar Hoerr pracuje również dla Komisji Europejskiej jako członek grupy wysokiego szczebla innowatorów przy Europejskiej Radzie Innowacji i jest jurorem nagrody założycielskiej Weconomy. Jego przyczyniła się do powstania ponad 20 patentów w dziedzinie biotechnologii i biofarmacji.

Dr Ingmar Hoerr był gościem specjalnym i głównym prelegentem drugiej edycji gali rozdania nagród Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, która odbyła się 30 maja 2019 r. (czwartek) w hotelu InterContinental w Warszawie. Uczestnicy wydarzenia mieli okazję wysłuchać wystąpienia wybitnego biotechnologa i wizjonera, którego odkrycie zrewolucjonizowało świat biofarmacji.