NWT jednak pomocne w rzucaniu palenia?

„Nowy raport z Harvard University potwierdza od dawna przekonanie wśród vaperów, że e-papierosy są nieocenionym narzędziem w walce z tytoniem. Badanie zostało przeprowadzone wraz z lekarzami w Massachusetts General Hospital, jednej z najbardziej szanowanych instytucji w kraju” – donosi portal churnmag.com.

Naukowcy przyjrzeli się grupie ponad 8 tys. osób, które regularnie paliły papierosy, zadając im szereg pytań na temat ich historii i nawyków.

Dane, o których mowa, pochodzą z pierwszych trzech lat badania FDA dotyczącego oceny populacji tytoniu i zdrowia (PATH), rejestrującego uczestników do dwóch lat po rozpoczęciu. Naukowcy doszli do wniosku, że ci, którzy regularnie sięgali po nowatorskie wyroby nikotynowe (NWT), byli o około 77% bardziej skłonni do rzucenia palenia, niż ci, którzy nigdy po nie nie sięgali, a nawet ci, którzy sięgali tylko sporadycznie.

Według głównego badacza, dr Sary Kalkhorana: „To odkrycie sugeruje, że palacze, którzy używają e-papierosów, aby rzucić palenie, muszą ich używać regularnie – każdego dnia – aby te produkty były najbardziej pomocne. Raport ten jest najnowszy, co zdecydowanie sugeruje, że e-papierosy powinny być wspierane, a nie oczerniane przez naszych ekspertów ds. zdrowia publicznego”.

To nie są pierwsze badania, które wykazały, że NWT są narzędziem do rzucania palenia. Na przykład raport z University of Louisville przetestował wszystkie najpopularniejsze metody rzucania palenia dostępne na rynku, aby ustalić, które z nich były najbardziej skuteczne. Po przetestowaniu wszystkiego, od zimnego indyka po leki na receptę, naukowcy doszli do wniosku, że vaping był jedynym, który najprawdopodobniej doprowadzi do udanej próby rzucenia palenia.

Z kolei badanie z „Journal of Aerosol sciences” wykazało, że ryzyko zachorowania na raka u kobiety używającej NWT jest około 57 tys. razy niższe niż u tradycyjnego palacza.

www.churnmag.com