Pieniądze na modernizację szpitali będą, ale nie wiadomo skąd

Utworzenie funduszu modernizacji szpitali w wysokości 2 mld zł zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Ma on ruszyć już w 2020 roku. ISBzdrowie pyta więc skąd wezmą się te pieniądze?

„Zapowiedziany fundusz umożliwi placówkom, szczególnie powiatowym, lepsze inwestowanie” – odpowiada nam Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej. – „Szczegóły nie są dopięte, trudno w tej chwili określić źródło finansowania”.

„Wreszcie będziemy mieli możliwość inwestowania w budynki, w sale operacyjne, sale dla chorych, co podniesie komfort zarówno personelu jak i chorych” – uzupełniał minister. – „Cieszę się, że w 2020 roku fundusz „ruszy” i będziemy mogli inwestować nie tylko w wykonanie świadczeń, nie tylko w kadry, ale taż w struktury szpitali, które tego potrzebują”.

Jak wyjaśniał owe 2 mld zł mają zostać przeznaczone głównie dla szpitali powiatowych. Za te pieniądze placówki będą mogły m.in. założyć klimatyzację (po fali upałów przez media społecznościowe przetoczyła się dyskusja na temat lekarzy mdlejących z gorąca na blokach operacyjnych).

„Pieniędzy w powiatach zawsze brakowało, szpitale powiatowe miały ogromny problem z uzyskaniem finansowania inwestycji. W tej chwili to ma się zmienić” – dodawał Szumowski.