Podatek od cukru? Jeszcze nie teraz

„Jakiekolwiek zmiany dotyczące opodatkowania muszą być wprowadzane z wyprzedzeniem. Jeśli popatrzymy na kalendarz prac parlamentu, wydaje się zupełnie oczywiste, że nie możemy mówić o tym, by jakikolwiek tego rodzaju podatek mógł obowiązywać w 2020 r.” – tak wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński odpowiada na pytanie kiedy wprowadzimy podatek od cukru.

Jak wynika z danych NFZ  co roku 1400 Polaków umiera przedwcześnie na skutek nadmiernego spożycia napojów słodzonych. Dlatego do debaty publicznej powrócił postulat, by wprowadzić podatek od cukru.

Adam Niedzielski, p.o. prezesa NFZ, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” przyznał, że podatek od cukru jest w Polsce potrzebny. „Najbardziej skuteczny sposobem na szybką zmianę stylu życia jest wpływ na portfel” – przyznał Niedzielski.

Zdaniem prezesa NFZ zdrowa żywność jest zdecydowanie droższa od „śmieciowego jedzenia”, a większość społeczeństw kieruje się ceną podczas zakupów. „Wprowadzenie podatku może zniwelować, choćby częściowo, te różnice” – tłumaczył.

Niedzielski stwierdził, że dobrze byłoby zacząć od zwiększenia akcyzy na napoje słodzone. „Polak statystycznie w ciągu roku zjada 40 kg cukru, a cukier jest odpowiedzialny za bardzo wiele chorób” – tłumaczył.

Warto przypomnieć, że taki podatek obowiązuje m.in. w Wielkiej Brytanii.