Ministerstwo zawiadamia prokuraturę ws. Stop NOP

„Na polecenie ministra Szumowskiego skierowałem do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez Stop NOP. Nie ma zgody Ministerstwa szerzenie treści zagrażających bezpieczeństwu pacjentów oraz internetowy hejt wobec personelu medycznego” – poinformował Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia na Twitterze. To reakcja resortu zdrowia na zamieszczony na facebookowym profilu stowarzyszenia antyszczepionkowców post apelujący o zgłaszanie przypadków „eutanazji” w polskich szpitalach.

„Mamy podejrzenia, że w polskich szpitalach dochodzi do eutanazji pacjentów. Jeśli ktoś z Was ma taką wiedzę lub podejrzenie, że takie sytuacje mają miejsce w szpitalach, apelujemy o pomoc. Szczególny apel kierujemy do Rodzin osób zmarłych w szpitalach na oddziałach anestezjologii i intensywnej terapii. Sprawdźcie, jakie leki zostały podane, szczególnie w ostatnich dniach. Jeśli będzie tam morfina, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że lekarze doprowadzili do eutanazji w szpitalu” – czytamy w poście.

Wpis oburzył środowisko lekarskie, które tłumaczy, że morfina stosowana jest do uśmierzania bólu pacjentów na oddziałach intensywnej terapii czy na SOR-ach, a oskarżenia są bezpodstawne.

„Na podstawie art. 304 & 1 Kodeksu postępowania karnego zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia czynu zabronionego przez osoby obsługujące facebookowy profil STOP NOP, które w dniu 16 października 2019 r. zamieściły na profilu post, w którym oskarżyły lekarzy o świadome podawanie pacjentom leków, które mają doprowadzić do niewydolności oddechowej i śmierci w celu zwolnienia łóżek w szpitalach” – pisze Cieszyński do prokuratury.

Czyny te mogą wypełniać znamiona czynów zabronionych, o których mowa w artykule 165 & 1 pkt 5 KK. Chodzi o sprowadzenie niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez rozpowszechnianie w internecie informacji godzących w dobre imię środowiska lekarskiego, a także w cały system ochrony zdrowia. Za takie przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności od sześciu miesięcy do ośmiu lat.