MZ: szczepionki na HPV trafią do kalendarza

„Od 2021 roku szczepienia na HPV wejdą do kalendarza szczepień ochronnych. Podkreślam, że jest to szczepionka na raka i chcę by wszyscy tak ją zapamiętali” – podkreśla Łukasz Szumowski, minister zdrowia podczas śniadania z dziennikarzami.

Jak dodawał w pierwszych latach szczepienia obejmą dziewczynki w wieku co najmniej 9 lat. Od 2026 roku przeciw HPV mają zostać zaszczepieni także chłopcy.

ISBzdrowie zapytało czy resort już policzył koszty zmiany kalendarza? „To wszystko zależy czy w pierwszej kolejności zaszcsepimy jeden czy dwa roczniki. Wstępnie szacujemy, że koszt wyniesie 90 mln zł dla jednego rocznika” – wyjaśniał minister.

Wirus HPV (Human Papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. W ciągu swojego życia 50-80% aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych HPV. Zakażenia HPV mogą prowadzić również do raka odbytu, przestrzeni ustno-gardłowej, pochwy, sromu, prącia.

Obecnie uważa się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV. Dziś szczepienia są dostępne w ramach programów bezpłatnych szczepień przeciw HPV finansowanych przez samorządy, np. niedawno na taki program zdecydowała się Warszawa.