Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła 300, w niedzielę odnotowano pierwszy zgon poza Chinami (na Filipinach). WHO jest jednak przeciwna zakazom wjazdu dla potencjalnie zarażonych obcokrajowców i zaleca jedynie badanie podróżnych na przejściach granicznych. W całych Chinach jest ponad 14 tys. zarażonych, do tego około 100 osób za granicą.

Dziennik Gazeta Prawna
–Rzecznik praw pacjenta we współpracy z Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia stworzył mapę szpitali psychiatrycznych i działających w nich rzeczników, co jest o tyle ważne, że rzeczników jest mniej niż szpitali. Zwykle jedna osoba obsługuje kilka placówek i dyżuruje w nich w określonych godzinach i dniach.

Puls Biznesu
–Watchdog STOP (Stopping Tobacco Organizations&Products), inicjatywa kilku organizacji prozdrowotnych i think tanków oraz m.in. uniwersytetu w Bath, opublikował listę ponad 100 organizacji na całym świecie, które, zdaniem STOP, są sojusznikami koncernów tytoniowych. Na najnowszej liście znalazły się cztery polskie organizacje: Konfederacja Lewiatan, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców, Warsaw Enterprise Institute oraz Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk.