Szumowski: apeluję o spokój ws. koronawirusa

„Nie ma żadnego przypadku koronawirusem w Polsce, ale od trzech tygodni 79 oddziałów zakaźnych w całej Polsce pracuje w stanie gotowości. Przygotowujemy się na tę sytuację” – podkreśla Łukasz Szumowski, podczas konferencji po posiedzeniu Rady Ministrów. Jak dodał wystąpił do komisarz ds. zdrowia o pilne spotkanie ministrów zdrowia Unii Europejskiej, by omówić sytuację sanitarno-epidemiologiczną.

Jak uzupełniał Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, na wszystkich lotniskach funkcjonuje już procedura sprawdzania temperatury osób wracających z zagrożonych regionów.

Minister Szumowski pytany o możliwość wykonania prywatnych badań w kierunku koronawirusa (takie badania za 500 zł można było wykonać w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie) zareagował stanowczo: „zwróciłem się do wojewody i dyrekcji szpitala, aby zaniechali tych praktyk. Nie ma mojej zgody na to. Testy genetyczne są potrzebne dla tych, którzy tego naprawdę potrzebują i mają wskazania. I te osoby zostaną przebadane za darmo”.

Jak uzupełniał dzisiaj szpitale dostaną informacje o tym jak i w jakim trybie uzupełnić zapasy środków ochrony osobistej dla personelu. W tym celu rząd uruchomił magazyny rezerw materiałowych.

„Apeluję o spokój. Pamiętajmy, że jesteśmy w szczycie zachorowań na grypę – w tej chwili jest w szpitalach 10 tys. osób z powodu grypy. A od początku sezonu na grypę zachorowało już 2 mln Polaków. Co już stanowi znaczne obciążenie. Dlatego apeluję, by do placówek zgłaszały się tylko te osoby, które rzeczywiście źle się czują”.

Na stronach Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego zamieszczono komunikaty jak postępować w razie podejrzenia zachorowania na koronawirusa.