Polska Grupa Raka Płuca: koniec mentolowego dymka

Od 20 maja nie kupimy już papierosów mentolowych i z kapsułką, które pali w Polsce około 3 mln osób (zakaz nie będzie jednak dotyczył papierosów elektronicznych i podgrzewaczy tytoniu). To efekt unijnej dyrektywy tytoniowej, mającej na celu zmniejszenie liczby nałogowych palaczy. Zakaz sprzedaży mentoli pozytywnie oceniają eksperci Polskiej Grupy Raka Płuca. Jak bowiem argumentują, papierosy te powodują łatwiejsze uzależnienie się od palenia, które jest główną przyczyną raka płuca i wpływa na rozwój wielu innych nowotworów.

Dyrektywa tytoniowa została przyjęta przez Parlament Europejski w 2014 r. Wskutek tego dokumentu kilka lat temu na paczkach papierosów pojawiły się zdjęcia przedstawiające destrukcyjny wpływ palenia na zdrowie. Teraz w życie wchodzi kolejny zapis, w efekcie którego od 20 maja 2020 r. na terenie Unii Europejskiej nie będzie można kupić papierosów mentolowych i z kapsułką.

Z badań wynika, że papierosy mentolowe są bardziej powszechne wśród najmłodszych palaczy i kobiet, a także wśród osób rozpoczynających palenie. Dlatego w pierwszej kolejności to te wyroby tytoniowe zostały wycofane ze sprzedaży.

„To dobry krok. Pamiętajmy, że palenie jest główną przyczyną raka płuca i powoduje rozwój wielu innych nowotworów. Gdyby wszyscy palacze pozbyli się tego nałogu, za 10-15 lat prawie nie byłoby zachorowań na raka płuca, który jest najczęstszą chorobą nowotworową” – komentuje prof. Tadeusz Orłowski, kierownik Kliniki Chirurgii Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc w Warszawie.

„Palenie papierosa mentolowego sprawia wrażenie, że jest on mniej szkodliwy od papierosa bez dodatków smakowych. Wydaje się, że zawiera mniej tytoniu, niestety to jest absolutnie złudne. Papierosy mentolowe zawierają taki sam tytoń jak wszystkie inne, tylko z dodatkiem, który delikatnie zmienia jego smak” – wyjaśnia prof. Jacek Jassem, kierownik Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, i Prezes Polskiej Ligi Walki z Rakiem.

Eksperci Polskiej Grupy Raka płuca zwracają uwagę na szkodliwą w dłuższej perspektywie właściwości papierosa mentolowego, jaką jest łagodzenie drażniącego działania dymu tytoniowego. Wdychany, chłodzący mentol natychmiast niweluje wpływ tytoniu na receptory dróg oddechowych, co zostało m.in. dowiedzione w badaniach naukowców z Yale i University of Connecticut.

„Łagodzące działanie mięty na drogi oddechowe jest kolejnym argumentem, dla którego opowiadam się za likwidacją papierosów mentolowych” – dodaje prof. Jassem. – „Człowiek, który pali papierosy z dodatkiem mentolu ma łagodniejsze objawy związane z nałogiem, takie jak np. kaszel. Drażniące działanie tytoniu, z powodu którego ludzie często rzucają palenie, jest więc mniejsze. W efekcie wydaje im się, że mogą palić więcej. Miętowy smak papierosa może sprawia, że zaciągają się mocniej i wdychają więcej substancji smolistych”.

Nasz kraj, to według wyliczeń Polskiego Instytutu Ekonomicznego, trzeci na świecie i drugi w Europie eksporter wyrobów tytoniowych, dlatego zakaz sprzedaży mentoli uderzy mocno w branżę. Według ekspertów, może to być powodem oporu stawianego przez Polskę wobec wdrożenia dyrektywy.

„Niestety, Polska przez długi czas kontestowała na forum Komisji Europejskiej decyzję wycofania ze sprzedaży papierosów mentolowych. Konsternację wzbudziła skarga naszego rządu wniesiona do Trybunału Sprawiedliwości UE zawierająca argument, że papierosy mentolowe są produkowane w Polsce od 1953 roku i powinny być traktowane jako wyrób tradycyjny” – mówi prof. Jacek Jassem.

Jedynie 10 proc. palących rozważa rozstanie z nałogiem po wycofaniu z rynku ich ulubionych papierosów – wynika z badania opinii publicznej przeprowadzonego przez firmę Maison and Partners na zlecenie Federacji Konsumentów. Niemal 20 proc. wprost przyznaje, że będzie szukać produktów na czarnym rynku lub samodzielnie wykona papierosy smakowe w domu.

Materiał powstał w ramach Forum Raka Płuca. To stworzona z inicjatywy Polskiej Grupy Raka Płuca platforma współpracy między środowiskiem medycznym, a organizacjami pacjenckimi na rzecz poprawy losu osób chorych na nowotwór płuca.