Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Zdaniem resortu zdrowia medyczna marihuana jest dostępna w aptekach, jednak farmaceuci informują, że majowa dostawa rozeszła się błyskawicznie, a w wielu miastach susz w ogóle się nie pojawił. Dystrybutorzy suszu – Spectrum Therapeutics oraz Aurora Deutschland – zapewniają, że produkty znajdują się w hurtowniach (lub trafią do nich w ciągu najbliższych dni), jednak każda z aptek może zamówić tylko określoną ilość surowca.
–Pod koniec maja w Klinice Kardiologii CSK UCK WUM doszło do zabiegu wszczepienia kardiowertera-defibrylatora łączącego się ze smartfonem. Była to pierwsza tego typu operacja w Polsce. Kardiowerter umożliwia telemonitoring pacjentów, co jest szczególnie pożądane w sytuacji ryzyka epidemiologicznego.

Dziennik Gazeta Prawna
–ZUS zarejestrował w marcu 3,1 mln zwolnień lekarskich z tytułu choroby własnej lub opieki nad chorym członkiem rodziny, co oznacza wzrost o 36% wobec lutego. Liczba dni absencji chorobowej wyniosła 36,1 mln i była wyższa od lutowej o połowę. W kwietniu liczba zwolnień spadła do 1,8 mln. Odpowiedzią ZUS-u na skalę zwolnień są zapowiadane kontrole – dotyczy to głównie osób, które chodzą często na krótkie zwolnienia, i tych, które chodzą na długie, lecz wystawiane przez różnych lekarzy.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, w dostawie większości maseczek do Ministerstwa Zdrowia pośredniczyła ARP, prywatnych dostawców było sześciu, w tym trzech oferowało maski FFP2 – wszyscy należeli do „konsorcjum” Łukasza G.