Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Ministerstwo Zdrowia zawiadomiło biuro do walki z cyberprzestępczością Komendy Głównej Policji, że sieć aptek Gemini mogła nielegalnie pozyskać dostęp do danych systemu informacji medycznej P1, aby wykorzystać je w aplikacji stworzonej przez Gemini Apps, spółkę celową Gemini. W systemie P1 przechowywane są dane dot. wszystkich leków na receptę wydanych w polskich aptekach.
–Krajowi producenci leków obawiają się zapisów w ustawie o Funduszu Medycznym, sugerują one bowiem, że ceny leków będą negocjowane przez komisję ekonomiczną. Kierowanie się jedynie kryterium ceny może zahamować rozwój krajowego przemysłu farmaceutycznego, powiedział prezes Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego Krzysztof Kopeć.
–Projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej, wpisany do wykazu prac legislacyjnych rządu, zakłada m.in. minimalne normy zatrudnienia diagnostów w medycznym laboratorium, możliwość wykonywania zawodu w formie praktyki, obowiązek ustawicznego kształcenia. Projekt ma zastąpić obowiązującą ustawę o diagnostyce laboratoryjnej.

Rzeczpospolita
–Zdaniem immunologa dr. Pawła Grzesiowskiego trend zakażeń koronawirusem od dwóch tygodni jest wzrostowy. Od kwietnia tygodniowa średnia zachorowań ma odchylenia o kilka procent i nie maleje. Specjalista twierdzi, że płynnie przejdziemy z jednego etapu w drugi, a jesienią na zakażenia koronawirusem nałożą się przypadki grypy i innych chorób układu oddechowego.