Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Dzienna liczba przypadków koronawirusa jest taka sama jak miesiąc czy dwa wcześniej i wynosi od 300 do 500 zakażeń, powiedział lekarz specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon. Jego zdaniem konieczne jest zabezpieczenie dodatkowej rezerwy łóżek w szpitalach na wypadek, gdyby epidemia ponownie się zaostrzyła.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, testy antygenowe na koronawirusa, które Ministerstwo Zdrowia kupiło w kwietniu od polecanej przez rząd koreański firmy PCL i których czułość określono na 15–20%, mają być wykorzystywane do badań przesiewowych w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Wiele wskazuje na to, że w rzeczywistości producentem testów antygenowych nie jest PCL, lecz chińska firma Bioeasy, która otrzymała od chińskiego rządu zakaz eksportu po sprzedaży do Hiszpanii pod koniec marca 640 tys. nieskutecznych testów.

Dziennik Gazeta Prawna
–NFZ przeprowadzi redefinicję „sieci szpitali”, powiedział prezes NFZ dr Adam Niedzielski. Oznacza to, że przestrzeganie kryteriów propacjenckich premiowane będzie dodatkowymi punktami, co przełoży się na dodatkowe pieniądze z Funduszu. Niedzielski zapowiedział również, że źródłem finansowania szpitali w mniejszym stopniu będzie ryczałt, zastąpi go formuła kontraktowa. Nie wyklucza również powrotu do rozliczania tzw. nadwykonań (świadczeń udzielonych ponad limit).
–Resort zdrowia nie wyklucza wprowadzenia narzędzi do skutecznego egzekwowania nocnych dyżurów w aptekach przez samorządy. Jednym z wariantów jest dofinansowywanie działalności aptek w nocy i w święta. Do opracowania szczegółowych rozwiązań konieczne jednak będzie przeprowadzenie szerokich konsultacji.

Puls Biznesu
–Gemini Polska nie przekazuje podmiotom trzecim danych znajdujących się na e-recepcie. Wszystkie dane zachowane są w pełnej poufności przez system państwowy system P1 oraz komunikującą się z nim aptekę, zapewnił wiceprezes Gemini Polska Adam Błażeczek w związku z kontrowersjami dotyczącymi aplikacji przechowującej listy zakupowe na podstawie e-recept.