Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W Polsce znów przybywa przypadków zakażeń Covid-19 – w sobotę ogłoszono ich 584, w niedzielę – 443. Resort zdrowia informuje o kolejnych ogniskach, głównie na Śląsku i w Małopolsce. Zdaniem epidemiologów za wzbierającą falą zachorowań stoi poluzowanie reżimów sanitarnych i beztroska uczestników imprez zbiorowych.
–Rosyjski wiceminister obrony Rusłan Calikow w zeszłym tygodniu oświadczył, że Rosja ma już szczepionkę na Covid-19. Pierwsze szczepienia osób w grupach najwyższego ryzyka planowane są już na sierpień. Moskwa zaprzecza, że rosyjscy hakerzy włamują się do systemów informatycznych zachodnich instytucji badawczych i wykradają dane dot. badań nad szczepionką, o co Rosja została oskarżona przez Wielką Brytanię, Kanadę i USA.
–Do konsultacji społecznych trafił projekt ustawy o medycynie laboratoryjnej. Do najważniejszych jego elementów należą: uwolnienie zawodu diagnosty laboratoryjnego, utworzenie rejestru certyfikowanych laboratoriów, obowiązek zapewnienia nadzoru merytorycznego kierownika laboratorium w godzinach pracy. Akt ma zastąpić ustawę o diagnostyce laboratoryjnej.

Dziennik Gazeta Prawna
–Choć nie ma jednoznacznych badań, które potwierdzałyby skuteczność szczepień na grypę w walce z koronawirusem, eksperci zaznaczają, że zwiększenie liczby szczepień pomogłoby w oddzieleniu pacjentów z podejrzeniem Covid-19. Problemem jest jednak, że część samorządów ze względu na trudności finansowe zrezygnowała z programów profilaktycznych, także tych skierowanych do seniorów.