Kraska: lekarz POZ będzie mógł skierować na test na koronawirusa

Zespół ekspertów z resortu zdrowia przygotował strategię walki z jesienną falą pandemii COVID-19. Jak zapowiedział na dzisiejszej konferencji prasowej Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, strategia już została omówiona na Komitecie Stałym Rady Ministrów i „niedługo przyjmą one formę rozporządzeń”.

Najważniejszą zmianą jest to, że lekarz rodzinny – po zebraniu wywiadu od pacjenta – będzie mógł skierować na test na koronawirusa.

„To automatycznie będzie oznaczało kwarantannę. W ten sposób chcemy odciążyć inspekcję sanitarną, która ma za mało kadr” – tłumaczył Kraska, który pod dymisji Łukasza Szumowskiego przejął stery w resorcie zdrowia.

Zweryfikowana zostanie sieć szpitali jednoimiennych, a w szpitalach, szczególnie w szpitalach powiatowych, powstaną izolatki – dla osób z objawami choroby COVID-19. Rozbudowana zostanie sieć laboratoriów testujących w kierunku koronawirusa.

Jak zapowiadał wiceminister szczepienia przeciwko grypie będą dostępne nie tylko dla personelu medycznego, ale także dla służb MSWiA i MON.

„To będzie przełomowy rok jeśli chodzi o szczepienia. Liczymy na to, że znacznie więcej osób zaszczepi się przeciw grypie (do tej pory wyszczepialność wśród pracowników ochrony zdrowia wynosiła 4 proc. – przyp. red.)” – podkreślał Kraska.

Szczepionki mają się pojawić w Polsce w połowie września.