„Na RTR (Refundacyjny Tryb Rozwojowy – przyp. red.) czekamy od 2016 roku. Po spotkaniu przedsiębiorców z premierem Morawieckim (odbyło się w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach – przyp. red.) wiemy, że prace nad tym rozwiązaniem są już na ostatniej prostej. Czekamy więc cierpliwie na szczegóły” – wyjaśnia w rozmowie z ISBnews.TV Katarzyna Dubno, wiceprezes zarządu Polskiego Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia, Adamed Pharma.

Jak przypomina Krajowi Producenci Leków przygotowali także własne rozwiązanie – tzw. RTR plus, które zakłada, że te podmioty, które posiadają fabryki leków w Polsce będą mogły liczyć na preferencje w systemie refundacyjnym, m.in. ustalenie maksymalnej ceny leków czy też zwolnienia z pay back’u itp.

„Nadal nie wiemy jakie rozwiązania zostaną zawarte w tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej (chociaż jest ona gotowa od paru miesięcy to nadl projekt nie ujrzał światła dziennego – przyp. red.). Czekamy na nie z niecierpliwością” – dodaje Dubno.

„Epidemia COVID-19 pokazała, że te firmy które mają u nas produkcję traktują Polskę jak rynek priorytetowy. To ważny sygnał, także dla polityków” – podkreśla Dubno. – „Obecnie działamy w warunkach nadzwyczajnych i wsparcie naszej działalności było by cenne”.

Jak dodaje Krajowi Producenci Leków zgłaszali także uwagi do ustawy o Funduszu Medycznym. „Znalazły się w niej zapisy, które zmieniają ustawę refundacyjną. Nie ma zgody na taki tryb procedowania. Dlatego liczymy na otwarty dialog w sprawie wspomnianej już dużej nowelizacji” – podsumowuje wiceprezes PZPPF.