Dubno: rząd ma obowiązek dbania o polskich przedsiębiorców

„Rząd nie tylko może, ale i powinien dbać o polskich przedsiębiorców. To co najbardziej nam przeszkadza to niestabilne prawo” – podkreśla Katarzyna Dubno, wiceprezes zarządu, Polski Związek Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego, dyrektor ds. relacji zewnętrznych i ekonomiki zdrowia, Adamed Pharma.

Jak przypominała podczas XII Europejskiego Kongresu Gospodarczego branża farmaceutyczna od 2016 roku została wpisana do strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju.

„Jak na razie niewiele z tego wynika, ale po dzisiejszym spotkaniu z premierem Morawieckim wiemy, że projekt RTR (refundacyjnego Trybu Rozwojowego – przyp. red.) ma niedługo ujrzeć światło dzienne. Czekamy na to. Kryzysy – gospodarczy w Grecji czy ten polityczny na Ukrainie bezpośrednio przełożyły się na braki leków w tych krajach. A trwająca epidemia koronawirusa to kolejne zagrożenie. Dlatego bezpieczeństwo lekowe Polski jest tak ważne” – podkreśla Dubno.

Warto przypomnieć, że Unia Europejska zaczęła prace nad strategią farmaceutyczną. Jednym z jej elementów będzie odtworzenie w Europie produkcji substancji czynnych do wytwarzania leków oraz rozwój przemysłu farmaceutycznego.

„Chcemy, by Polska była w tej strategii kluczowym graczem” – dodawała Katarzyna Dubno.

„Patriotyzm gospodarczy to nic innego jak zdrowy rozsądek” – uzupełniał z kolei Tadeusz Kościński, minister finansów.