Niedzielski przedstawia strategię walki z koronawirusem

„Utworzymy trzy poziomy szpitalnictwa, które będą odpowiedzialne za leczenie pacjentów. Rozbudujemy sieć punktów drive thru – tak by w każdym powiecie działał jeden. W ciągu miesiąca powstanie infolinia – to ma odciążyć inspektorów Sanepidu, którzy mają się skupić na prowadzeniu śledztw epidemiologicznych” – zapowiedział podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Minister zaprezentował jesienną strategię walki z pandemią koronawirusa. „Jest to odpowiedź na zmianę charakteru epidemii” – wyjaśniał minister zdrowia.

Zmiana dotyczyć będzie także zasad testowania. I tak np. wszystkie osoby przyjmowane do DPS-ów czy ZOL-i będą obowiązkowo testowane.

W związku ze spodziewanym jesiennym nałożeniem się zachorowań na grypę i koronawirusa wzmocniona zostanie rola POZ. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami lekarz rodzinny będzie mógł zlecić wykonanie testów. Lekarze POZ mają wyznaczać ścieżkę leczenia pacjenta. Ścieżka pacjentów z podejrzeniem COVID-19 ma wyglądać: teleporada – > badanie fizykalne w POZ -> decyzja o skierowaniu na badania – > jeśli wynik negatywny -> POZ, jeśli pozytywny -> specjalista chorób zakaźnych.

„Robimy wszystko by zwiększyć dostępność do szczepień na grypę. Zgodnie z deklaracjami producentów mamy zapewnione, że do Polski trafi 1,8 mln szczepionek. Docelowo ma to być 2 mln” – mówił Niedzielski.

Na SOR-ach pojawią się tzw. szybkie testy – testy antygenowe.

Jak dodawał wiceminister Waldemar Kraska w całej Polsce będzie 9 szpitali jednoimiennych. Drugi poziom utworzy 89 szpitali z 4 tys. łóżek.

„W tej chwili mamy ponad 200 karetek wymazowych. Ich liczba się zmniejszy, bo rezygnujemy m.in. z testowania osób w izolacji” – wyjaśniał Kraska. – „Ale z drugiej strony zostanie zwiększona liczba karetek transportujących pacjentów z sars-cov-2 o karetki ‚S’ z lekarzem dla osób najciężej chorych.

Wcześniej Ministerstwo Zdrowia poinformowało o powołaniu zespołu ds. monitorowania i prognozowania przebiegu epidemii.

Przewodniczącym zespołu został dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny dr hab. Grzegorz Juszczyk. W jego skład wchodzą przedstawiciele: ministerialnego departamentu analiz i strategii, NIZP-PZH, Głównego Inspektora Sanitarnego, Głównego Urzędu Statystycznego, Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Centrum e-Zdrowia.

Zadaniem Zespołu jest opracowanie: „wskaźników wynikowych dla określania przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej”; „propozycji uproszczenia i usystematyzowania sprawozdawania danych epidemiologicznych na potrzeby przebiegu epidemii COVID-19 w Rzeczypospolitej Polskiej” oraz „cotygodniowych raportów dotyczących aktualnego i przewidywanego przebiegu epidemii COVID-19”.