Genomtec ma nowego wiceprezesa

Genomtec, spółka pracująca nad projektami w obszarze diagnostyki molekularnej poinformowała, że do składu zarządu na stanowisko Chief Business Officer (CBO) został powołany Jarek Oleszczuk – były prezes zarządu polskiego oddziału firmy Astra Zeneca, a wcześniej dyrektor generalny Abbott Laboratories Polska. Oleszczuk będzie odpowiedzialny za dalszy rozwój i wdrożenie strategii biznesowej.

„Wejście do zarządu Jarka Oleszczuka jest bardzo dużym wzmocnieniem naszej organizacji. Nasz mobilny system do diagnostyki molekularnej – Genomtec ID – wszedł w zaawansowaną fazę rozwoju. Wprowadziliśmy również do obrotu rynkowego nasze testy laboratoryjne na COVID-19. Dlatego wiedza i doświadczenie zawodowe jakie posiada Jarek będzie niezwykle cenne w dalszym dynamicznym rozwoju Genomtec. Implementujemy najlepsze wzorce organizacyjne i wzmocnienie składu zarządu managerem z pierwszej ligi będzie kolejnym krokiem do przodu” – powiedział cytowany w komunikacie Miron Tokarski, założyciel i prezes zarządu Genomtec.

Przez ostatnie cztery lata Oleszczuk pełnił funkcję prezesa AstraZeneca Pharma Poland – spółki wchodzącej w skład brytyjsko-szwedzkiego koncernu biofarmaceutycznego. W tym okresie zdołał wprowadzić do refundacji przez NFZ rekordową liczbę leków onkologicznych, diabetologicznych oraz do leczenia astmy.
We wcześniejszych latach swojej kariery zawodowej Oleszczuk związany był m.in. Abbott Polska, gdzie pełnił funkcję dyrektora generalnego oraz AbbVie również w roli dyrektora generalnego w Polsce, a później w Belgii i Luksemburgu. W latach 2006-2008 w strukturach Novartis Pharma był szefem operacji komercyjnych i dyrektorem działu leków innowacyjnych w Polsce, kierował również oddziałem spółki w krajach bałtyckich. Natomiast w latach 2002-2006 pracował w McKinsey & Company doradzając klientom z branży life sciences w USA, Francji, Belgii i Wielkiej Brytanii.

„Projekty Genomtec mają bardzo duży, wręcz globalny potencjał. Właśnie z tego powodu podjęcie decyzji o wejściu w skład zarządu spółki było dla mnie oczywiste. Pandemia koronawirusa wykreowała potężną wartość dla analizy molekularnej. Na całym świecie laboratoria diagnostyczne są przepełnione – brakuje testów, urządzeń i personelu do sprawnego przeprowadzania badań. Koszt społeczne i gospodarcze są bardzo duże. Genomtec ID może upowszechnić dostęp do szybkiej i pewnej analizy genetycznej” – dodaje Jarek Oleszczuk, nowo powołany wiceprezes Genomtec.

Jarek Oleszczuk ukończył studia medyczne na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, natomiast doktorat obronił w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, zdobywając Nagrodę Prezesa Rady Ministrów. Był stypendystą Fundacji Nauki Polskiej. Ukończył również studia na kierunku biologii i immunologii na University of Victoria w Kanadzie oraz post-doc na Northwestern University Medical School w Chicago. Jest autorem lub współautorem ponad 100 publikacji w światowych periodykach naukowych.
To już kolejne wzmocnienie kadrowe Genomtec. W poprzednim tygodniu Spółka poinformowała o powołaniu do rady nadzorczej Marty Gajęckiej – obecnego członka zarządu Narodowego Banku Polskiego oraz doradcy Prezydenta RP ds. gospodarczych (w tym innowacji), a także prof. dr hab. n. med. Jakuba Swadźba m.in. twórcy największej w Polsce sieci laboratoriów medycznych – spółki Diagnostyka.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Misją Genomteca jest umożliwienie specjalistom, w tym personelowi medycznemu podjęcie szybszych i lepszych decyzji, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Dzięki dostępowi do najwyższej klasy laboratoriów, doświadczonym diagnostom oraz światowej klasy ekspertom z dziedziny genetyki, świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych.