Genomtec otrzymał ok. 7 mln zł z NCBR na dostosowanie systemu diagn. do COVID-19

Genomtec otrzymał prawie 7 mln zł (1,6 mln euro) dofinansowania z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) na mobilny system do diagnostyki molekularnej – Genomtec ID, który będzie zdolny wykryć m.in. COVID-19. Całkowita wartość projektu pt. „Opracowanie mobilnej aparatury diagnostycznej do wykrywania COVID-19” wynosi prawie 11 mln zł netto (ok. 2,4 mln euro), w tym 7 mln zł (1,6 mln euro) dofinansowania z NCBR. Realizacja jest zaplanowana na lata 2020-2022.

Genomtec znalazł się wśród ośmiu finalistów konkursu, którym przyznano dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020 działanie 1.1 w poddziałaniu 1.1.1 „Szybka Ścieżka”, podano.

W ramach projektu system Genomtec ID – mobilny analizator genetyczny – zostanie dostosowany do detekcji wirusa SARS-CoV-2 oraz przejdzie proces industrializacji wraz etapem badań klinicznych prowadzonym na terytorium Polski oraz Europy Zachodniej. Tym samym umożliwi on błyskawiczną diagnostykę genetyczną, która nie będzie musiała być przeprowadzona w laboratorium i obsługiwana przez diagnostów. System będzie wykorzystywał technologię mikroprzepływową oraz autorską, chronioną patentem technologię SNAAT, która bazuje na sprawdzonej i uznanej technice izotermalnej amplifikacji (namnażania) materiału genetycznego LAMP. Odpowiednie zaprojektowanie systemu umożliwia przeprowadzenie procesu w rekordowo krótkim czasie przy skuteczności równej, a w niektórych przypadkach przekraczającej jakość testów laboratoryjnych PCR. Genomtec ID zapewni szereg możliwości zastosowania w wielu obszarach diagnostyki medycznej zapewniając dostęp do personalizacji leczenia. Komercjalizacja flagowego urządzenia spółki ma nastąpić w pierwszym półroczu 2022 roku, wskazano również.

„Pandemia ukazała wszystkie słabe strony światowej służy zdrowia. Szczególnie zauważalna jest niewydolność badań diagnostyki molekularnej, które są kluczowe w walce z rozprzestrzenianiem się COVID-19. Genomtec ID ma być właśnie odpowiedzią na niedrożny system diagnostyki. Nasz system ma zapewnić powszechny oraz szybki dostęp do analizy molekularnej w miejscach jak najbliżej pacjenta takich jak przychodnia, gabinet lekarski, SOR czy pojazdy służby zdrowia i służb sanitarno-epidemiologicznych. Jestem bardzo zadowolony i dumny, że NCBR docenił nasze innowacyjne rozwiązanie” – powiedział założyciel i prezes Genomtec Miron Tokarski, cytowany w komunikacie.

Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 r. we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej. Misją Genomteca jest umożliwienie specjalistom, w tym personelowi medycznemu podjęcie szybszych i lepszych decyzji, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Dzięki dostępowi do najwyższej klasy laboratoriów, doświadczonym diagnostom oraz światowej klasy ekspertom z dziedziny genetyki, świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych.

(ISBnews)