Dworczyk: budowa Szpitala Narodowego w 3 etapach

„Trwają dzisiaj prace budowlane na budowie Szpitala Narodowego. Są dostosowywane sanitariaty dla pacjentów i personelu. Budowane są śluzy, które będą oddzielały chorych od zdrowych, zwożony jest sprzęt z Agencji Rezerw Materiałowych” – mówił podczas konferencji prasowej w KPRM Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. – „Szpital jest budowany w pomieszczeniach w koronie Stadionu Narodowego. To duże pomieszczenia po to, żeby personel medyczny miał dostęp do dużej liczby pacjentów. Załatwione zostały wszystkie sprawy formalno-prawne”.

Jak jednocześnie dodawał szpital będzie powstawał w 3 etapach: etap I – 300 łóżek, z czego 50 do intensywnej terapii i pozostałe do leczenia tlenowego; etap II – 500 łóżek; etap III – 1000 łóżek. „Do pracy zgłosiło się już ponad 160 osób z personelu medycznego – czyli pielęgniarek, lekarzy, ratowników medycznych i sanitariuszy. Łącznie na te pierwszych 500 łóżek będziemy potrzebowali ponad 500 osób personelu medycznego” – wyjaśniał Dworczyk.

Rząd uruchomił specjalną infolinię oraz stronę www., gdzie można zgłaszać się do pracy.

Dopytywany przez dziennikarzy o koszty tej budowy mówił o „kilkunastu milionach złotych”.

Podobne szpitale mają powstawać w pierwszej kolejności tam, gdzie jest największa liczba zakażeń. W samej Warszawie zapowiadane jest powstanie kolejnego szpitala tymczasowego. Jak udało się dowiedzieć ISBzdrowie ma on powstać w halach Warszawskiego Centrum EXPO. W Krakowie poważnie brana jest pod uwagę lokalizacja Expo Kraków. To tam w halach wystawowych może zostać zorganizowany polowy szpital dla pacjentów covidowych z terenu Małopolski – to kolejne województwo z najwyższą liczą zakażonych (o czym pisaliśmy: Kraków: rozbudowujemy bazę łóżkową. Podobnie ma się stać w całej Polsce).