Morawiecki: Polska stała się żółtą strefą

„Zanotowaliśmy dzisiaj rekord zakażeń, to wzrost o 30 proc. Trzeba zrobić wszystko by wypłaszczyć tę linię” – mówił premier Mateusz Morawiecki podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej. – „Od soboty (10 października) zasady obowiązujące w strefach żółtych wprowadzamy w całym kraju, czyli cała Polska stała się żółtą strefą”.

To oznacza m.in. że na wolnym powietrzu będzie obowiązek zasłaniania nosa i ust, maksymalna liczba gości podczas imprez okolicznościowych może wynieść do 75 osób, a w restauracjach – 1 osoba na 4 m2. W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności. Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2. Lokale gastronomiczne będą mogły być czynne jedynie do godz. 22.

„Proszę wszystkich o zapoznanie się z tymi zasadami i ich przestrzeganie” – podkreślał premier.

Jak dodawał obecnie 4 138 tzw. łóżek COVID-19 jest zajętych. „Wszystkich mamy 9 tys. Będziemy tę liczbę zwiększać” – tłumaczył Morawiecki. – „Dzisiaj 296 respiratorów jest zajętych, mamy jeszcze 500 wolnych respiratorów i kolejne 500 w magazynach”.

„Mija 7 miesięcy od kiedy wdrożyliśmy pierwsze obostrzenia, dzisiaj dotarła do nas druga fala i musimy się z nią zdecydowanie zmierzyć. Będziemy korzystać z doświadczeń własnych i innych krajów. Na razie nie ma mowy o zamknięciu gospodarki, a recesja będzie najpłytsza wśród krajów UE” – podkreślał Morawiecki. – „Nie widzimy dzisiaj potrzeby by izolować kraj, tak jak to odbywało się wiosną, ale bądźmy odpowiedzialni”.

Jak dodawał najwięcej zgonów notujemy wśród osób starszych, „dlatego apeluję by seniorzy pozostali w domach. Apeluję o dystans, maseczki i zachowanie zasad sanitarnych” – mówił premier. – „Wiemy doskonale, że w Belgii, Holandii, Francji czy Hiszpanii i Włoszech dochodziło do dramatów, gdzie szpitale nie były dostępne. Chcemy, żeby u nas do tego nie doszło”.

Z kolei Adam Niedzielski, minister zdrowia, dodawał, że 80 proc. chorych przechodzi to skąpoobjawowo lub bezobjawowo. „Dlatego lekarze POZ będą mogli kierować do izolacji domowej i do izolatoriów. Chodzi o to, by niepotrzebnie nie zajmować łóżek w szpitalach” – wyjaśniał minister. – „Znosimy też obowiązek spełnienia 4 kryteriów do testu na COVID-19 podczas teleporady”.

„Szpitale 3 poziomu zostaną zredefiniowane. Staną się one szpitalami hybrydowymi, które w całości będa się zajmowały leczeniem COVID-19. To oznacza, że liczba łóżek zwiększy się do 13,5 tys.” – podkreślał Niedzielski.

Zwiększą się zadania wojewódzkich zespołów zarządzania kryzysowego – zostaną one poszerzone o lekarzy i przedstawicieli MZ. To te sztaby będą pełniły rolę ośrodków koordynujących.

Jak zapowiedział premier Morawiecki w sobotę zostaną przedstawione kolejne zasady walki z COVID-19.

Od soboty, 10 października, na nowej liście powiatów czerwonych znajdą się 32 powiaty i 6 miast.

Strefa czerwona to:

województwo kujawsko-pomorskie: powiat aleksandrowski oraz Grudziądz;

województwo lubelskie: powiat janowski, łęczyński oraz włodawski;

województwo łódzkie: powiat bełchatowski, wieluński oraz Piotrków Trybunalski;

województwo małopolskie: powiat limanowski, myślenicki, nowotarski, suski oraz tatrzański;

województwo mazowieckie: powiat otwocki oraz szydłowiecki;

województwo opolskie: powiat oleski;

województwo podkarpackie: powiat dębicki oraz mielecki;

województwo podlaskie: powiat białostocki, zambrowski oraz Suwałki;

województwo pomorskie: powiat kartuski, kościerski, pucki, słupski oraz Sopot;

województwo śląskie: powiat kłobucki;

województwo świętokrzyskie: powiat kielecki oraz Kielce;

województwo warmińsko-mazurskie: powiat bartoszycki, działdowski, iławski oraz ostródzki;

województwo wielkopolskie: powiat krotoszyński, międzychodzki, rawicki oraz wolsztyński;

województwo zachodniopomorskie: Koszalin.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono ponad miesiąc temu.

Jak dzisiaj podał resort zdrowia mamy 4 280 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 111 599 osób. Łącznie zmarło 2 867 osób.

Wytyczne dostępne są: https://www.gov.pl/web/koronawirus/rozszerzamy-zasady-bezpieczenstwa