MZ: 2 236 nowych przypadków COVID-19, liczba zarażonych sięgnęła 104 316

Mamy 2 236 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Od początku epidemii zachorowało w Polsce 104 316 osób, poinformowało Ministerstwo Zdrowia (MZ). Łącznie zmarło 2 717 osób.

„Mamy 2236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (318), małopolskiego (268), śląskiego (218), pomorskiego (199), łódzkiego (155), kujawsko-pomorskiego (153), dolnośląskiego (140), świętokrzyskiego (139), lubelskiego (138), podkarpackiego (137), zachodniopomorskiego (111), wielkopolskiego (106), podlaskiego (57), opolskiego (53), warmińsko-mazurskiego (35), lubuskiego (9).” – podał resort na swoim profilu na Twitterze.

COVID-19 bądź jego współistnienie z innymi chorobami spowodowało śmierć 58 osób.

„Z powodu COVID-19 zmarły 2 osoby (wiek-płeć, miejsce zgonu): 79-M Warszawa, 46-M Kraków.” – poinformowano.

„Z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 56 osób (wiek-płeć, miejsce zgonu): 55-M, 75-M Kędzierzyn-Koźle, 67-M Opole, 71-K, 89-M Ostróda, 83-M Łuków, 61-K Tomaszów Lubelski, 67-M Krasnystaw, 62-M Raciążek, 74-K Kutno, 79-M Łódź, 90-K, 74-M, 59-K, 74-K, 88-K, 91-M, 77-K Poznań, 78-M Gliwice, 63-M Chorzów, 70-K Racibórz, 75-K Kędzierzyn-Koźle (mieszkanka woj. śląskiego), 61-M Płońsk, 79-K Sochaczew, 70-M Warszawa, 82-M Starachowice (mieszkaniec woj. mazowieckiego), 59-M Jarosław, 77-M, 73-M Przemyśl, 91-K Rzeszów, 87-M, 62-K, 78-K Łańcut, 83-K Sucha Beskidzka, 73-M, 88-K, 88-M, 85-M Nowy Sącz, 79-M, 74-M, 72-M Kraków, 46-K Izdebnik, 65-M Kraków (mieszkaniec woj. świętokrzyskiego), 81-K Starachowice, 85-M, 76-K, 75-K Końskie, 70-M Kielce, 61-M, 68-M, 73-M, 74-K, 77-M Gdańsk, 70-M Kościerzyna, 72-M Gdynia, 91-K Puck.” – czytamy dalej.

Łączna liczba chorych, u których potwierdzono zakażenie to 104 316 osób.

Z danych MZ wynika, że w trakcie trwania pandemii przeprowadzono ok. 3,46 mln testów.

Według danych resortu na dzisiaj rano, hospitalizowanych było 3 719 osób, 159 530 było objętych kwarantanną, 19 933 – nadzorem epidemiologicznym. Zajęte były 263 respiratory. Dotychczas zmarło 2 717 osób. Za zdrowych uznano 74 158 pacjentów.

Od ponad pół roku na terenie kraju obowiązuje stan epidemii. Od kilku tygodni obowiązują dwa rodzaje dodatkowych obostrzeń (w ramach tzw. strefy czerwonej i żółtej) w powiatach, w których zanotowano najwięcej nowych przypadków koronawirusa.

W tym tygodniu, w tych dwóch strefach znajduje się 51 powiatów. W strefie czerwonej znalazło się m.in. miasto Sopot, w strefie żółtej m.in. miasta: Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Rzeszów, Nowy Sącz i Kielce. Kilkanaście powiatów, w tym miasto Warszawa, znajduje się na liście tzw. alertów – oznacza to, że jeżeli nie dojdzie do spadku liczby zachorowań, trafi na listę czerwoną lub żółtą.

W „strefie czerwonej” od soboty znajdą się powiaty: aleksandrowski i żniński w województwie kujawsko-pomorskim, białostocki w województwie podlaskim, działdowski w województwie warmińsko-mazurskim, gostyński, krotoszyński i międzychodzki w województwie wielkopolskim, głubczycki w województwie opolskim, kartuski i miasto na prawach powiatu Sopot w województwie pomorskim, kłobucki w województwie śląskim, limanowski, myślenicki, nowotarski i tatrzański w województwie małopolskim, łęczyński w województwie lubelskim, otwocki w województwie mazowieckim.

„Strefa żółta” obejmie następujące powiaty: bartoszycki, iławski i nidzicki w województwie warmińsko-mazurskim, bełchatowski, piotrkowski i wieluński w województwie łódzkim, brzeski i oleski w województwie opolskim, bytowski, gdański, kościerski, nowodworski, miasto na prawach powiatu Gdańsk, miasto na prawach powiatu Gdynia, pucki, słupski i wejherowski w województwie pomorskim, dębicki, miasto na prawach powiatu Rzeszów i mielecki w województwie podkarpackim, janowski w województwie lubelskim, kielecki i miasto na prawach powiatu Kielce w województwie świętokrzyskim, nowosądecki, miasto na prawach powiatu Nowy Sącz, suski i wadowicki w województwie małopolskim, miasto na prawach powiatu Szczecin w województwie zachodniopomorskim, ostrowski i wolsztyński w województwie wielkopolskim, przasnyski i żyrardowski w województwie mazowieckim, trzebnicki w województwie dolnośląskim i wysokomazowiecki w województwie podlaskim.

„Czerwone” powiaty to te, w których wskaźnik przyrostu nowych przypadków na 10 tys. mieszkańców przekracza 12 w ciągu 14 dni poprzedzających dzień ogłoszenia. Z kolei powiaty w przedziale od 6 do 12 przypadków są oznaczane kolorem żółtym. Podział ten wprowadzono kilka tygodni temu. Lista powiatów aktualizowana jest co tydzień.

W najbliższych dniach dojdzie do korekty obliczania wskaźników zachorowań przy wpisie na listę czerwoną i żółtą. Sprawi ona, że na listę będą mogły o wiele szybciej niż dotychczas trafiać wielkie miasta.

Na liście alertów znajdują się powiaty: lubański w woj. dolnośląskim, lipnowski i miasto Włocławek w woj. kujawsko-pomorskim, powiat włodawski, gorzowski i miasto Zielona Góra w woj. lubuskim, łowicki w woj. łódzkim, krakowski w woj. małopolskim, garwoliński, makowski i miasto Warszawa w woj. mazowieckim, miasto Suwałki i powiat zambrowski w woj. podlaskim, miasto Słupsk w woj. pomorskim, miasto Mysłowice w woj. śląskim, nowomiejski w woj. warmiński-mazurskim oraz pleszewski w woj. wielkopolskim

Ministerstwo Zdrowia planuje też wprowadzenie od połowy października dodatkowych obostrzeń w związku z pandemią koronawirusa, w tym graniczenie zgromadzeń i liczby osób, uczestniczących w weselach w strefie zielonej (ze 150 do 100 osób) i żółtej (ze 100 do 75 osób), obowiązek zamykania barów, pubów i restauracji w strefach czerwonych o godz. 22 oraz obowiązek noszenia maseczek także w strefie żółtej.

Jeżeli jednak trend wzrostu zachorowań utrzymywałby się, możliwe będzie skrócenie etapu konsultacji społecznych i przyśpieszenie wejścia w życie rozporządzenia w tej sprawie.

Zgodnie z aktualnymi przepisami powiatów ze strefy czerwonej nie mogą odbywać się targi ani wydarzenia kulturalne. Nie działają wesołe miasteczka, parki rozrywki, parki rekreacyjne. Mogą natomiast sanatoria i ośrodki rehabilitacji. Wydarzenia sportowe mogą odbywać się tylko bez udziału publiczności. Natomiast w kościołach obowiązuje ograniczenie liczby maksymalnie do 50% obłożenia kościoła lub innego obiektu religijnego. Na zewnątrz świątyń może gromadzić się do 150 osób. W spotkaniach, także rodzinnych może uczestniczyć do 50 osób. Na siłowaniach na 1 osobę musi przypadać 10 m2. W kinach publiczność może zajmować jedynie 25% wolnych miejsc.

Na terenie strefy „żółtej” na siłowniach, w klubach i centrach fitness na terenie tzw. stref żółtych na jedną osobę ma przypadać 7 m2 powierzchni (na terenie kraju miejsca mają być udostępniane naprzemiennie, przy zachowaniu 1,5 m odległości).

W weselach, innych uroczystościach rodzinnych i spotkaniach może brać udział maksymalnie 100 osób. Taki jest też limit liczby osób, które mogą wziąć udział w wydarzeniach kulturalnych na otwartej przestrzeni (na terenie całego kraju nie ma limitu miejsc pod warunkiem zachowania 1,5 metrowego dystansu). W kinach może przebywać jedynie 25% publiczności (na terenie kraju 50%).

Organizacja kongresów i targów jest możliwa jedynie pod warunkiem, że w miejscu odbywania się imprezy będzie znajdować się 1 osoba na 4m2 (na terenie kraju 1 os. na 2,5 m).

Na pozostałej części kraju rygory są nieco mniejsze. Zniesione zostały ograniczenia dotyczące handlu i gastronomii, ale obowiązkowe jest zachowanie półtorametrowego dystansu (w przeciwnym razie należy nosić maseczkę). W restauracjach i barach powinna zostać zachowana odległość między stolikami.

W przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, w środkach komunikacji publicznej, kościołach, kinach, sklepach, urzędach maseczki nadal są obowiązkowe.

Otwarte są kina, teatry, filharmonie (może być zajętych do 50% miejsc), a także kluby fitness, solaria, salony tatuażu i baseny (przy zachowaniu dodatkowych środków bezpieczeństwa).

Jest też możliwość organizowania koncertów i widowisk zarówno w salach koncertowych jak i na otwartym powietrzu, pod warunkiem, że zajęta będzie jedynie połowa miejsc, a słuchacze czy widzowie będą zajmować je naprzemiennie.

Na boiskach i stadionach mogą być obecni kibicie (pod warunkiem, że zapełniona jest jedynie połowa miejsc). Z aquaparku może korzystać do 75% obłożenia obiektu.

Osoby uprawiające sport nie muszą nosić maseczek. Organizowanie wydarzeń sportowych jest możliwe do 250 uczestników. Nie ma obowiązku zachowania dystansu społecznego, choć jest zalecany. Na polach golfowych, kortach tenisowych, stajniach, stadninach i torach wyścigowych dla koni, przy imprezach dot. sportów wodnych i lotniczych – nie obowiązuje limit 250 uczestników.

W związku z kryzysem podjęto działania osłonowe dla firm. Do przedsiębiorców i pracowników trafiło blisko 141 mld zł pomocy.

(ISBnews)