Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Sejm zajmie się dziś projektem tzw. ustawy o dobrym samarytaninie, mającej pomóc do zmobilizowania maksymalnej liczby osób do walki z epidemią. Zakłada ona nawet 100-proc. podwyżki dla medyków i zwalnia ich z nieumyślnych błędów medycznych, jednocześnie zaostrza przepisy dot. zaświadczeń zwalniających z pracy z zakażonymi. Rząd będzie mógł kierować do walki z Covid-19 studentów kierunków medycznych, doktorantów, absolwentów studiów medycznych i ratowników medycznych.
–Przepis z ustawy antycovidowej pozwalający na szybki zakup sprzętów i środków do walki z Covid-19 stracił swą moc 4 września, obecnie dyrektorzy szpitali apelują o jego przywrócenie. Rząd nie przewiduje takiego działania, zapewnia jednak, że szpitale nadal nie muszą organizować przetargów, gdy mają pilną potrzebę udzielania zamówień – zgodnie z ustawą o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi.

Gazeta Wyborcza
— Szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym w Warszawie ma być gotowy w ciągu tygodnia. Prace nad dostosowaniem obiektu do funkcji medycznych już się rozpoczęły, szpital docelowo ma przyjąć do 2 tys. chorych, w pierwszym etapie gotowych będzie 500 łóżek, w tym 50 na oddziale intensywnej terapii.

Rzeczpospolita
–Zmiany w sieci covidowej pozwolą zyskać dodatkowe 13 tys. łóżek dla zakażonych. Resort zdrowia podzielił szpitale powiatowe na covidowe i dla pozostałych pacjentów – w ten sposób przybędzie 10 tys. łóżek, kolejne 3 tys. to efekt przekształcenia w covidowe oddziałów internistycznych lub ich części w placówkach wojewódzkich. Do walki z koronawirusem mają się włączyć także szpitale prywatne. Dodatkowe miejsca zapewnią także powstające w każdym województwie szpitale tymczasowe.
–Zespół polskich inżynierów z firmy Mudita i lekarzy z Fundacji Badań i Rozwoju Nauki stworzył i zgłosił do opatentowania wentylator medyczny dla chorych na Covid-19. Jest to urządzenie dużo prostsze w obsłudze i tańsze w produkcji niż respirator.