Elektroniczna proteza dłoni szansą dla osób po amputacjach

Pacjenci po amputacjach dłoni i przedramienia będą mogli aktywnie żyć dzięki nowatorskiemu projektowi elektronicznej protezy. Prototyp autorstwa Agnieszki Tkaczyk, studentki Politechniki Krakowskiej, został najlepszym Studenckim Projektem Roku i otrzymał Nagrodę „Pro Juvenes” w dorocznym konkursie Parlamentu Studentów Rzeczpospolitej Polskiej.

„W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia, pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG, trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki. W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia” – tłumaczy Agnieszka Tkaczyk. W protezie jej autorstwa każdy czujnik zawiera trzy elektrody. Dwie (różnicujące sygnał) przykłada się w miejscach, gdzie pod skórą znajduje się brzusiec mięśnia. Trzecią – elektrodę odniesienia – przykleja się w „neutralnym miejscu” na skórze. Sygnały są przekazywane do programu odczytującego wartości progowe wzmocnionych impulsów EMG i kierowane do serwomechanizmów w protezie. Dysponując kilkoma czujnikami można programować podstawowe gesty.

„Moje rozwiązanie jest prototypem, chcę je doskonalić i zaplanowałam już ulepszenia projektu. Dotyczą zarówno designu, jak i samej konstrukcji” – zapowiada autorka rozwiązania. Pierwszy prototyp wydrukowała przy pomocy drukarki 3D, a pomysł na taki wynalazek zaczerpnęła m.in. z … powieści Stanisława Lema.

„Chciałabym, by mój prototyp był niedrogi i dostępny dla wszystkich, którzy potrzebują takiej pomocy. Projektowanie tego typu urządzeń daje ogromną satysfakcję, ponieważ będą one mogły pomóc w powrocie do normalnego życia osobom po amputacji” – wyjaśnia.

Jak powiedziała Agnieszka Traczyk w rozmowie z ISBnews, „w tej chwili przygotowuje rozwiązania pozwalające udoskonalić projekt”. Dużym problemem dla osób po amputacjach dłoni jest bowiem bariera finansowa, utrudniająca zakup protez.

Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą ABB, globalną firmą zajmującą się technologią z dziedziny energetyki i automatyki, w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB.

Wojciech Żurawski, Kraków