MZ chce objąć pacjentów z COVID-19 programem domowej opieki medycznej

Ministerstwo Zdrowia chce, aby wszyscy pacjenci z dodatnim wynikiem testu na koronawirusa zostali włączeni do programu domowej opieki medycznej, którego celem jest zdalne monitorowanie zdrowia pacjentów, poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski. Automatycznie do tego programu mają zostać włączeni pacjenci po 55. roku życia.

Program będzie funkcjonował w oparciu o system PulsoCare wykorzystując pulsoksymetr jako narzędzie diagnostyczne. Operatorem systemu jest PZU Zdrowie.

„Program jest przeznaczony dla wszystkich Polaków, którzy mają dodatni wynik testu COVID-owego, natomiast w przypadku osób, które mają więcej niż 55 lat następuje tzw. automatyczna kwalifikacja” – powiedział Niedzielski podczas konferencji prasowej.

Jak wyjaśniał to reakcja resortu zdrowia na rosnące statystyki zgonów. „Większa liczba zgonów jest spowodowana tym, że pacjenci za późno się zgłaszają do lekarzy czy do szpitali. Dzięki temu (programowi) łatwiej będzie można uchwycić moment, gdy dochodzi do pogorszenia parametrów pacjenta i powinien on jak najszybciej trafić do szpitala” – wyjaśniał Niedzielski.

Jednocześnie podał, że do tej pory pulsoksymetry otrzymało 1 tys. osób. Ale dziś kolejne urządzenia zostały wysłane do kolejnych 7 tys. osób.

W ramach kwalifikacji automatycznej osoby po 55. roku życia, które podczas badania podają numer telefonu komórkowego, otrzymają SMS-a, a następnie będą mogli odebrać paczkę z pulsoksymetrem, którą dostarczy im Poczta Polska.

Natomiast osoby poniżej 55. roku życia mogą zarejestrować się na formularzu, dostępnym na stronie Ministerstwa Zdrowia (MZ), bądź poprzez kontakt z lekarzem rodzinnym. Obecnie w systemie zarejestrowanych jest ponad 7 tys. lekarzy rodzinnych (na ok. 12 tys. wszystkich). Niedzielski podkreślił, że ministerstwo „namawia wszystkich”.

Po rejestracji pacjenta poczta przesyła pulsoksymetr do pacjenta, a pacjent na swoim smartfonie instaluje aplikację PulsoCare. Aplikacja dostępna jest sklepie Google i w sklepie App. Aby ją uruchomić w ramach programu, trzeba wprowadzić specjalny kod, który pacjent otrzymuje po rejestracji. Po uruchomieniu pulsoksymetru, stan zdrowia pacjenta jest monitorowany.

„Wszystkie te wyniki są przesyłane do centrum, gdzie konsultanci i lekarze na stałe monitorują, jak wygląda saturacja danego pacjenta i w przypadku kryzysu czy jakichś wątpliwości następuje kontakt telefoniczny i ewentualność wezwania w odpowiednim momencie zespołu ratownictwa medycznego” – wyjaśnił Niedzielski.

Po zakończeniu udziału w programie, pulsoksymetr należy zwrócić. Odbiera go Poczta Polska.

Poinformował, że informacje na ten programu domowej opieki medycznej można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia lub dzwoniąc na infolinię Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

(ISBnews)