Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Specjalista chorób zakaźnych prof. Krzysztof Simon powiedział, nawiązując do badań Ipsos dla Światowego Forum Ekonomicznego, że skoro ponad połowa Polaków deklaruje, że nie zaszczepi się przeciwko koronawirusowi, należy pomyśleć o wprowadzeniu obowiązku szczepienia. Specjaliści spierają się, czy zastosowanie takiego przymusu jest w ogóle możliwe w świetle obowiązującego prawa.
–Zdaniem specjalistów nie wszystkie szpitale wykonujące testy antygenowe raportują wyniki do resortu zdrowia, co może fałszować liczbę zakażeń i wykonanych testów. Przyczyną wątpliwości ekspertów jest nagłe obniżenie liczby testów sprawozdawanych do resortu.

Gazeta Wyborcza
–Jak podaje „GW”, do Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny oraz innych organizacji kobiecych zgłaszają się kobiety, które w ciągu ostatnich dwóch lat kupiły środki do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej w domu, a teraz otrzymują wezwania na policję. Kamila Ferenc, prawniczka Federacji, podkreśla, że zakup środków poronnych, trzymanie ich w domu bądź zażycie i skuteczne przerwanie własnej ciąży nie jest przestępstwem.
–W związku z pandemią w wielu krajach wstrzymano kampanie szczepień przeciw odrze, co doprowadziło do niezaszczepienia ponad 146 mln dzieci. Jak podaje WHO, tylko w listopadzie ponad 94 mln osób w 26 krajach były zagrożone brakiem szczepień z powodu wstrzymanych kampanii.