Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Gazeta Wyborcza
–Jak powiedział wiceminister edukacji Dariusz Piontkowski, powrót uczniów do szkół jest w dużej mierze uzależniony od tego, kiedy nauczyciele zostaną zaszczepieni przeciwko Covid-19. Resort ma nadzieję, że będzie to miało miejsce w ciągu dwóch–trzech miesięcy.

Dziennik Gazeta Prawna
–Być może jeszcze dzisiaj Komisja Europejska zatwierdzi pierwszy preparat przeciwko Covid-19 (Pfizer/BioNTech) – wczoraj zrobiła to Europejska Agencja Leków. Zdaniem ekspertów na razie nie ma przesłanek, aby stwierdzić, że nie będzie on skuteczny w przypadku mutacji wirusa, która pojawiła się w Wielkiej Brytanii. Jak zapewniał minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny za strategię szczepionkową, pierwszej partii 10 tys. dawek preparatu możemy się spodziewać 26 grudnia.

Rzeczpospolita
–Zdaniem brytyjskich naukowców nowa mutacja koronawirusa może być nawet o 70% bardziej zakaźna, co oznaczałoby gwałtowny przyrost chorych, nic nie wskazuje natomiast na to, by odmiana wirusa była bardziej zjadliwa.
–Część pracowników zdrowia ma problem z zapisem na szczepienie przeciwko Covid-19. Jak podaje Łukasz Jankowski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, lekarze prowadzący prywatne praktyki bez kontraktu z NFZ bywają odsyłani do innych placówek przez rejestratorów zapisujących na szczepienia w tzw. szpitalach węzłowych. Jest to niezgodne z wytycznymi ministerstwa, podkreśla rzecznik resortu zdrowia.