Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę przeciw COVID-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego i AstraZeneca

Wielka Brytania zatwierdziła szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Szczepienia tym preparatem mogłyby rozpocząć się 4 stycznia.

Brytyjski rząd przyjął zalecenie Agencji do spraw Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby dopuścić do użytku szczepionkę na COVID-19 Uniwersytetu Oksfordzkiego i firmy AstraZeneca – przekazał Matt Hancock, minister zdrowia Wielkiej Brytanii. Podkreślił, że dzięki temu jego kraj ma szansę na wyjście do wiosny z pandemii COVID-19.

AZD1222 wykorzystuje wektor wirusowy oparty na osłabionej wersji wirusa zwykłego przeziębienia (adenowirus) i zawiera materiał genetyczny białka wirusa SARS-CoV-2. Po szczepieniu wytwarzane jest białko powierzchniowe wirusa, które przygotowuje układ odpornościowy do zaatakowania COVID-19, w przypadku późniejszej infekcji.

Rekombinowany wektor adenowirusowy (ChAdOx1) został wybrany w celu wygenerowania silnej odpowiedzi immunologicznej z pojedynczej dawki i nie replikuje się, więc nie może powodować ciągłej infekcji u zaszczepionego osobnika. Jednak po podaniu mogą pojawiać się tymczasowe działania niepożądane, takie jak podwyższona temperatura, objawy grypopodobne, ból głowy lub ból ramienia.

Zaletą tego preparatu jest także to, że nie wymaga podania drugiej dawki oraz nie musi być przechowywana w bardzo niskich temperaturach.

Wielka Brytania była także pierwszym krajem świata, który dopuścił do użytku szczepionkę przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Do 24 grudnia pierwszą dawkę otrzymało 600 tysięcy osób.