Dworczyk: nie będziemy kupować szczepionek poza UE

„Pojawiały się podczas spotkania pomysły, które w zderzeniu z rzeczywistością nie mogą być zrealizowane. Pojawił się np. postulat, aby rząd rozpoczął rozmowy poza UE o pozyskaniu szczepionek” – komentował Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera po spotkaniu z przedstawicielami klubów parlamentarnych na temat Narodowego Programu Szczepień.

Jak podkreślał Dworczyk „z tych realnych pomysłów pojawiła się propozycja posła Arlukowicza nt. podawania szczepionki pacjentom onkologicznym, kiedy będzie tych szczepionek w Polsce więcej. To jest pomysł do wykorzystania na etapie, kiedy szczepionek będzie więcej”.

„Ogranicza nas dostępność szczepionek. Fakty są takie, że wykorzystujemy wszystkie dawki, które trafiają do Polski. System jest gotowy na wiele milionów szczepień tygodniowo, ale dziś każdy punkt szczepień może tygodniowo otrzymać tylko 30 dawek” – wyjaśniał szef KPRM.

Jeszcze raz zaapelował by temat Narodowego Programu Szczepień „wyjąć poza spór polityczny, bo to zbyt ważna sprawa”.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski dodawał, że „jednym z bardzo ważnych tematów dziś były rozmowy dotyczące dostaw i harmonogramów zakupowych. Tu sytuacja jest bardzo dynamiczna. Pojawiają się nowe propozycje i oferty ze strony dostawców”.

„Dzisiejsze spotkanie w części dotyczyło też dyskusji o organizacji badań w kraju nt. identyfikowania i monitorowania mutacji koronawirusa. W tym tygodniu rozpoczną się badania, które będzie prowadził w Krakowie zespół pod przewodnictwem prof. Pyrcia” – dodawał Niedzielski. – „Mamy jeszcze 2 dodatkowe ośrodki które będą przekazywały materiał do badań zespołowi krakowskiemu. Nasza możliwość identyfikacji odmian zdecydowanie wzrośnie”.

Jak dodawał podczas dyskusji pojawiły się różnice w podejściu do obostrzeń. „Część opozycji przedstawiała konieczność luzowania, a część mówiła o konieczności przedłużenia ich do połowy lutego. Wszystkie głosy bierzemy pod uwagę i będziemy je analizowali” – zapowiedział minister zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Rozmowy dotyczyły programu szczepień. Uczestniczyli w nich przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, Koalicji Obywatelskiej, Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Konfederacji.