Dworczyk: w przyszłym tygodniu zaczniemy szczepienia nauczycieli

„W przyszłym tygodniu rozpoczną się dostawy szczepionek od firmy AstraZeneca to pozwoli na rozpoczęcie szczepienia grupy 1c, czyli nauczycieli – w pierwszej kolejności tych, którzy już uczą w przedszkolach, czy klasach 1-3. Wczoraj rozpoczęliśmy przygotowania do tego etapu szczepień” – zapowiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera podczas konferencji prasowej.

„Wczoraj Rada Medyczna przedłożyła rekomendacje dot. szczepionki Astra Zeneca. Na ich podstawie została podjęta decyzja, że w Polsce ta szczepionka będzie wykorzystywana dla osób między 18 a 60 r.ż.” – uzupełniał Dworczyk.

Jak dodawał Narodowy Program Szczepień „działa i wierzymy, że dzięki temu do końca 2021 roku zapanujemy nad pandemią”.

Europejska Agencja ds. Leków (EMA) zaleciła przyznanie warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu szczepionki przeciw COVID-19 od AstraZeneca w piątek (29 stycznia). Chwilę po konferencji o dopuszczeniu do obrotu preparatu tej firmy na terenie całej UE zadecydowała Komisja Europejska. To trzecia szczepionka przeciwko COVID-19 dostępna na rynku europejskim i dopuszczona do obrotu w Polsce.

W lutym spodziewana jest dostawa nieco ponad 0,5 mln szczepionek firmy AstraZenaca.

Dworczyk poinformował też, że w tym tygodniu dostawy szczepionki firmy Pfizer wyniosły 321 tys. dawek i taka sama pula planowana jest na przyszły tydzień.