Niedzielski: do końca marca ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej

„Podjęliśmy decyzję, żeby pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej przekuć w rozwiązanie systemowe. Do końca marca przygotujemy projekt ustawy, która wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r., tak aby ośrodki mogły odpowiednio się przygotować” – zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia, podczas konferencji prasowej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

Warto przypomnieć, że pomysł Krajowej Sieci Onkologicznej pojawił się w 2018 roku. Pilotaż przeprowadzony w dwóch ośrodkach – wymienionym Świętokrzyskim i Dolnośląskim, zakończył się klapą. Już w czerwcu 2020 roku Ministerstwo ogłosiło więc, że 31 grudnia 2021 r. będzie datą zakończenia programu pilotażowego w ramach sieci onkologicznej. Powód? „W związku z regularnie przeprowadzaną analizą danych z pilotażu, pojawiają się nieścisłości w dokumentach” – pisało MZ w uzasadnieniu. Mówiąc wprost – zebrane w pilotażu dane były tak rozbieżne, że dawało się ich porównać i zaanalizować. Organizacje pacjenckie wielokrotnie alarmowały, że sieć to niepotrzebne wydawanie pieniędzy.

Jednak pomysł nadal przez resort zdrowia jest forsowany. Mało tego – zdaniem MZ – odniósł on sukces, bo np. ustanowienie koordynatora leczenia sprawiło, iż pacjenci byli zadowoleni z leczenia.

„Chcemy wesprzeć ośrodki onkologiczne. Zdecydowaliśmy się na formułę 3%+3%, gdzie 3% środków jest doliczane dla każdego ośrodka, a kolejne 3% dla ośrodków z kompleksowym zakresem usług” – uściślał Niedzielski.

Minister przypomniał również, że tylko w 2020 roku na listy refundacyjne trafiło 11 nowych cząsteczek w onkologii.

Warto jednak zaznaczyć, że w planie finansowym NFZ na 2021 roku przewidziano 550 mln mniej na programy lekowe i 154 mln mniej na chemioterapię.

Jednak obecny na konferencji w Kielcach premier Mateusz Morawiecki podkreślał, że wydatki na onkologię systematycznie rosną.

„Krajowa Sieć Onkologiczna ma poprawić jakość leczenia na wszystkich etapach. Zaczynając od profilaktyki, która jest absolutnie kluczowa, poprzez diagnostykę, proces terapii, aż po rehabilitację” – wyjaśniał Morawiecki. – „Wydatki na onkologię to jedno, najlepsze praktyki to drugie. Ale patrzenie na leczenie z perspektywy pacjenta jest najważniejszą klamrą spinającą wszystkie zmiany. Te zmiany są dla pacjentów”.

Według szacunków WHO liczba zachorowań na raka w Polsce z przeszło 185,5 tys. w 2018 roku wzrośnie w 2025 roku do niemal 204 tys. Z kolei według European Cancer Information System do końca ubiegłego roku na raka mogło zachorować 196 tys. Polaków, a zgodnie z przewidywaniami w ciągu najbliższych 5 lat liczba pacjentów onkologicznych może wzrosnąć o 15 proc., zaś w perspektywie 10 lat aż o 28 proc. Dziś obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem.