Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Unia Europejska wprowadza nadzwyczajny mechanizm kontroli obligujący firmy wysyłające szczepionki przeciw koronawirusowi z fabryk w UE do państw trzecich do wystąpienia o zezwolenie. Państwo członkowskie będzie mogło odmówić, jeśli okaże się, że dana firma eksportuje preparaty kosztem zakontraktowanych dostaw w UE.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak podaje „DGP”, rada medyczna przy premierze zastanawia się, czy podawać seniorom szczepionki AstraZeneca, ponieważ brakuje danych o tym, jak skuteczny jest dla nich nowy preparat. Rekomendacja Europejskiej Agencji Medycznej wskazuje, że w przypadku grupy 55+ każdy kraj powinien zdecydować samodzielnie. Rozmówcy „DGP” z rządu sugerują, że próg wiekowy w Polsce zostanie ustawiony na 55 lat.
–Naczelna Rada Lekarska uważa, że – analogicznie do przepisów obowiązujących lekarzy cudzoziemców – warunkowe prawo wykonywania zawodu powinno przysługiwać również osobom, które ukończyły staż podyplomowy, ale nie uzyskały pozytywnego wyniku Lekarskiego Egzaminu Końcowego.

Gazeta Wyborcza
–Posłowie Koalicji Obywatelskiej Michał Szczerba i Dariusz Joński zaprezentowali dokumenty, z których wynika, że Ministerstwo Zdrowia w kwietniu 2020 r. nie skorzystało z możliwości zakupu respiratorów w ramach kontraktu z Unią Europejską. Mimo że polski rząd był w tej sprawie ponaglany, nie reagował, a w tym samym czasie zawarł umowę z lubelską spółką E&K na dostawę 1241 sztuk sprzętu za 160 mln zł. Respiratory oferowane w ramach unijnego kontraktu były trzykrotnie tańsze.