Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–W ubiegłym roku nastąpił kolejny spadek urodzeń – zgodnie z szacunkami Głównego Urzędu Statystycznego na świat przyszło 355 tys. dzieci, co oznacza spadek o ok. 20 tys. r/r. Liczba Polaków w 2020 r. zmniejszyła się o ok. 115 tys., wpływ na to miała również zwiększona śmiertelność spowodowana epidemią Covid-19.

Dziennik Gazeta Prawna
–Szczepionka AstryZeneki przeznaczona będzie dla osób od 18 do 60 r.ż., w pierwszej kolejności szczepienia preparatem obejmą wyłącznie nauczycieli klas I–III oraz przedszkolnych.

Gazeta Wyborcza
–Robocza wersja „nowego ładu”, dokumentu, który ma zostać zaprezentowany przez rząd w lutym, zakłada centralne sterowanie inwestycjami w zakresie opieki zdrowotnej – planowane jest stworzenie Agencji Rozwoju Szpitali. Kolejnym elementem „nowego ładu” ma być program „Profilaktyka 40+”, a także informatyczny system Centrum Obsługi Pacjenta. „Nowy ład” będzie, jak podaje „GW”, kontynuacją centralizacji w zdrowiu zapoczątkowanej tzw. pionizacją w NFZ.

Puls Biznesu
–Projekt resortu rodziny i polityki społecznej zakłada, że po 182-dniowym zwolnieniu lekarskim konieczne będzie przynajmniej 60 dni przerwy w zwolnieniu, aby pracownik mógł odnowić prawo do kolejnych 6 miesięcy płatnej absencji. Ma to ukrócić proceder brania fałszywych zwolnień na wiele miesięcy. Rząd zakłada, że nowe regulacje wejdą w życie 1 kwietnia 2021 r., mają przynieść co najmniej 700 mln zł oszczędności rocznie.