Przegląd prasy

Poniżej przedstawiamy wybór najważniejszych informacji z prasy.

Rzeczpospolita
–Mimo rządowych deklaracji brakuje zespołów, które podają szczepionkę przeciw Covid-19 w domach seniorów i obłożnie chorych pacjentów. Przyczyną jest nieopłacalność takich działań. W związku z tym NFZ postanowił rozpisać drugi konkurs ofert na szczepienia mobilne. Termin ich zgłaszania upłynął w środę.
–Jak podał minister zdrowia Adam Niedzielski, w zeszłym tygodniu liczba chorych na grypę pierwszy raz przewyższyła liczbę chorych na SARS-Cov-2. Zdaniem wielu ekspertów liczba odnotowanych przypadków grypy jest w tym roku tak mała, ponieważ choroba jest nieprawidłowo diagnozowana. Inną opinię ma dr Paweł Grzesiowski – jego zdaniem przypadków jest mniej, ponieważ metody zapobiegające zakażeniu koronawirusem przeciwdziałają również zakażeniom wirusem grypy.

Gazeta Wyborcza
–W wyniku ustawy o Funduszu Medycznym szpital dziecięce nie będą dostawały ryczałtu na leczenie, lecz pieniądze za tylu pacjentów, ile rzeczywiście przyjmują. Dla wszystkich placówek oznacza to ogromny spadek przychodów z NFZ, ponieważ wskutek epidemii liczba pacjentów jest znacznie mniejsza.

Dziennik Gazeta Prawna
–Jak ustalił „DGP”, rząd pracuje nad zmianą zasad opłacania obowiązkowej składki na leczenie. Rozważane jest kilka scenariuszy, m.in. zmniejszenie liczby ubezpieczonych w KRUS i korzystających z preferencji w opłacaniu składki oraz częściowe uzależnienie wysokości składki od realnie uzyskiwanych zarobków.
–26 maja wyroby medyczne zostaną objęte nowym unijnym rozporządzeniem MDR, co oznacza, że będą one traktowane jak leki. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa osób korzystających z tych wyrobów. Pacjent lub klient będą musieli zostać poinformowani o sposobie działania, możliwych działaniach niepożądanych i czasie przydatności urządzenia.