Dworczyk: Polski rząd nie przewiduje zakupu rosyjskich szczepionek

Polski rząd nie przewiduje zakupu szczepionki Sputnik V, co do której Europejska Agencja Leków (EMA) rozpoczęła przegląd ciągły – etap poprzedzający złożenie wniosku o dopuszczenie do obrotu, wynika z wypowiedzi pełnomocnika rządu ds. szczepień Michała Dworczyka. W sprawie szczepionek chińskich, decyzje jeszcze nie zapadły.

„Jeżeli chodzi o szczepionki rosyjskie, nie przewidujemy zakupu tych szczepionek, natomiast jeżeli chodzi o szczepionki chińskie, analizujemy te kwestię. W tej sprawie […] nie zapadły żadne decyzje” – powiedział Dworczyk w trakcie konferencji prasowej.

Zgłaszającym w UE dla szczepionki Sputnik V jest R-Pharm Germany GmbH.

Europejska Agencja Leków poinformowała, że rozpoczęła tzw. przegląd ciągły szczepionki przeciwko COVID-19 – Sputnik V (Gam-COVID-Vac), opracowanej przez rosyjskie Narodowe Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii Nikołaja Gamalei.

Obecnie dopuszczone do obrotu w UE są szczepionki firm: BioNTech / Pfizer, Moderna i AstraZeneca. EMA rozpatruje wniosek o dopuszczenie do obrotu szczepionki grupy Johnson&Johnson (Janssen-Cilag International NV).

Trwa też przegląd ciągły szczepionek: CVnCoV firmy CureVac AG oraz NVX-CoV2373 firmy Novavax.

(ISBnews)