Dworczyk: Polska mogłaby liczyć na ponad 2 mln sztuk szczepionki J&J w II kw.

Polska mogłaby liczyć na dostawę ponad 2 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19 grupy Johnson&Johnson (J&J), poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Obecnie firma złożyła wniosek o dopuszczenie tej szczepionki do obrotu, decyzja może zapaść już 11 marca.

„Mamy nadzieję, że zostanie w przyszłym tygodniu zarejestrowana szczepionka firmy Johnson&Johnson – do wykorzystania na terenie Unii Europejskiej. Zgodnie z deklaracjami producenta, w drugim kwartale moglibyśmy oczekiwać na dostawę tych szczepionek – nieco ponad 2 mln sztuk” – powiedział Dworczyk w trakcie konferencji prasowej.

„Podkreślam po raz kolejny; są to wyłącznie deklaracje, na razie nie mamy żadnych twardych dokumentów, ani ta szczepionka na razie nie została zarejestrowana” – dodał.

Wczoraj Europejska Agencja Leków (EMA) poinformowała, że może wydać rekomendację w sprawie dopuszczenia do obrotu na rynkach europejskich szczepionki grupy Johnson&Johnson 11 marca. W tym dniu odbędzie się nadzwyczajne posiedzenie Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) w tej sprawie.

Szczepionka została opracowana przez Janssen-Cilag International NV – jedną ze spółek należących do Grupy Johnson&Johnson. Jest jednodawkowa.

(ISBnews)