Dworczyk: Zakładamy wykonanie 5,5 mln szczepień w I kw.

Około 5,5 mln szczepień pierwszą i drugą dawką szczepionki powinno zostać wykonanych do końca I kw., poinformował pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Dzisiaj rozpoczęła się rejestracja do szczepień seniorów w wieku 67-68 lat, a 22 marca ruszy rejestracja seniorów w przedziale wiekowym 65-66 lat.

„Do końca miesiąca powinniśmy mieć około 20% więcej tych szczepień niż […] zakładany cel. Łącznie […] będzie to w okolicach 5,5 mln szczepień pierwszą i drugą dawką, czyli mniej więcej tyle szczepionek, ile do Polski w pierwszym kwartale dotrze” – powiedział Dworczyk w trakcie konferencji prasowej.

Poinformował, że trwa rejestracja do szczepień osób w wieku 67-68 lat.

„Dzisiaj o godz. 6.00 rozpoczęły się zapisy dla grupy wiekowej seniorów 67 i 68-letnich. Od rana możliwe jest zapisywanie wszystkich osób w tym wieku za pośrednictwem wszystkich kanałów […] rejestracji przez internet […] rejestracji za pośrednictwem bezpłatnej infolinii informacyjnej 989 […] i oczywiście można też w punkcie szczepień” – powiedział.

Zalecane jest skorzystanie ze zdalnej formy rejestracji jako „najbezpieczniejszej” ze względu na minimalizację ryzyka zakażenia.

Pełnomocnik ds. szczepień przypomniał, że w najbliższy poniedziałek rozpocznie się rejestracja seniorów w wieku 65-66 lat.

Zarówno seniorzy w wieku 67-68 lat, jak i seniorzy w wieku 65-66 lat mają być szczepieni szczepionką AstraZeneca. Jak powiedział minister, na szczepienia tą szczepionką zgłasza się od kilkunastu do kilkudziesięciu procent pacjentów mniej.

„Jeżeli byłoby dużo wolnych terminów, jeżeli to zainteresowanie byłoby rzeczywiście trochę mniejsze, a takie są fakty, z którymi trzeba się liczyć, to niewykluczone, że 22 marca rozpoczniemy rejestrację nie tylko dla seniorów w wieku 66, 65 lat, ale poszerzymy tę kohortę wiekową na kolejne roczniki” – powiedział.

Pełnomocnik potwierdził, że w II kw. ma nastąpić gwałtowne przyśpieszenie procesu szczepień i wówczas zapadnie decyzja czy będą organizowane szczepienia dla poszczególnych grup, czy szczepienia populacyjne według roku urodzenia.

Jak wynika z deklaracji producentów, w II kw. do Polski ma trafić ponad 15 mln szczepionek. Łącznie zakupiono blisko 100 mln szczepionek, z czego część to szczepionki jednodawkowe.

(ISBnews)